سایه سنگین همسایه؛ پرونده روابط ایران و همسایگان

به روز شده:  11:49 گرينويچ - دوشنبه 06 اوت 2012 - 16 مرداد 1391

ایران همسایه هفت کشور محصور در خشکی است و از طریق آب های دریای خزر در شمال و خلیج‌ فارس و دریای عمان در جنوب در مجاورت هشت کشور دیگر قرار دارد. این نوشته به مهمترین مسائل سیاسی و حقوقی میان ایران و کشورهای همسایه و همجوارش می پردازد.

موضوعات مرتبط

در حال حاضر از میان کشور های همسایه عراق تنها کشوری که از دولت مرکزی این کشور حمایت می کند و با این دولت روابط خوبی ایجاد ایجاد کرده، جمهوری اسلامی ایران است.

روابط دیپلماتیک مدرن دو کشور ایران و عربستان عمری کمتر از یک قرن دارد. خاطره چندبار قطع رابطه پررنگ تر از سال‌هایی است که تهران و ریاض همزیستی آرامی داشته اند.

خاطرات حسن روحانی در ارتباط با همسایگان

مقاله ای از محسن میلانی

مقاله‌ای از بهمن آقایی دیبا

مقاله‌ای از اردشیر زاهدی وزیر خارجه پیشین ایران

درباره این پرونده

ایران با هفت کشور هم مرز یا همسایه است و در مجاورت هشت کشور دیگر هم قرار دارد. شماری از این کشورها، روزگاری بخشی از سرزمین فعلی ایران بوده اند و با شمار دیگری اختلافات مرزی و ارضی همچون استخوانی لای زخم باقی مانده است. سیاست های عمدتا ناهمسوی ایران و کشورهای همسایه و همجوارش که در سه دهه اخیر روگردانی از غرب و تنش با آمریکا بوده، در مقاطعی، آتش اختلافات را شعله ور کرده است. این مجموعه نگاهی دارد به تاریخ و زمینه مناسبات و اختلافات سیاسی و حقوقی ایران و کشورهای همسایه و همجوارش.

اصطلاحات حقوقی و دیپلماتیک

مرز آخرین حد قلمرو زمینی، هوایی و دریایی هر کشور است که مهمترین عامل تشخیص و جدائی سرزمین یک کشور از کشور همسایه است.
مرز آبی خطی است که از آن مناطق دریایی کشور ساحلی اندازه گیری می شود.
تجاوز توسل به زور علیه تمامیت ارضی یا حاکمیت سیاسی یک دولت.
معاهده نوعی توافق بین المللی که بین دو یا چند دولت با یکدیگر یا بین دولت یا دولت هایی یا سازمان یا سازمان های بین المللی منعقد می شود.
کنوانسیون به اسناد چند جانبه بین المللی گفته می شود و مسائلی را در بر می گیرد که مورد قبول شمار کثیری از دولت ها است.
سفیر به نماینده بالاترین مقام رسمی یک کشور نزد بالاترین مقام رسمی کشور پذیرنده گفته می شود.
حاکمیت حق انحصاری دولت برای نظارت بر یک قلمروی ارضی معین است.

نقشه و عکس

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.