صفحه ویژه قتل فرخنده

مهم‌ترین خبرها

عکس

عکس

یادبود فرخنده در شهرهای مختلف دنیا

عکس
یادبود فرخنده در شهرهای مختلف دنیا

برخی مخاطبان بی‌بی‌سی در شهرهای مختلف دنیا به یاد فرخنده شمع روشن کردند و تصاویرش را برای ما فرستاده‌اند.

عکس

تصاویری از تجمع اعتراضی کابل به منظور دادخواهی از فرخنده

عکس
تصاویری از تجمع اعتراضی کابل به منظور دادخواهی از فرخنده

هزاران نفر امروز در یک تجمع اعتراضی برای دادخواهی از فرخنده در کابل تجمع کردند. این افراد خواستار دستگیری و محاکمه کسانی شدند که در قتل فرخنده دست داشتند. آنان تاکید کردند که تا خواست آنان برآورده نشده به دادخواهی خود ادامه خواهند داد.

عکس

راه‌پیمایان در محلی‌که فرخنده سوزانده شده بود، درخت کاشتند

عکس
راه‌پیمایان در محلی‌که فرخنده سوزانده شده بود، درخت کاشتند

دیروز مراسم خاکسپاری پیکر فرخنده در کابل انجام شد. فرخنده چند روز قبل در مرکز شهر کابل با سنگ و چوپ شماری از مردان کشته و سپس جسدش سوزانده شد. امروز شمار از فعالین مدنی در محل که او سوزانده شده بود درخت کاشتند.

گزارش و تحلیل

شبکه‌های اجتماعی؛ ثبت یک زجرکشی هولناک

خیلی از کاربران افغان می‌گویند که اگر موج وسیع اطلاع رسانی و حضور گسترده مردم در صحنه زجرکشی فرخنده نمی‌بود، قتل فرخنده مثل ده‌ها رویداد دیگر ناگفته می‌ماند. پلیس کابل هم می‌گوید دست کم بیست و دو متهم پرونده را توسط فیسبوک بازداشت کرده است.

حاشیه‌های یک قتل پر سر و صدا

عصر پنجشبه بود و تعطیلی آخر هفته ام. یکی از خبرنگاران زن برایم پیامک داد و ماجرای قتل زنی را گفت که به دست مردان خشمگین در قلب پایتخت افغانستان کشته شده.

قتل فرخنده: پايانی بر خاموشی زنان افغان

قتل فرخنده در مرکز شهر کابل، به دست مردان خشمگینی که ادعا می‌کردند او قرآن را سوزانده است، پرسش‌هایی را در پیوند با ریشه‌ها و عوامل این حادثه و راه‌های پیش‌گیری از تکرار آن در آینده مطرح کرده است.

قتل فرخنده و نگاه مردم خاموش

براساس تصاویر ضبط شده بر روی یوتیوب و با اشاره به بعضی زوایای فاجعه که از نظرها پنهان مانده است، می توان به ابعادی از مسئولیت گریزی و انفعال جامعه در مقابل خشونت اشاره کرد.

مرگ فرخنده و پدیدار شناسی خشونت دینی

اینکه آدم ها برای اشباع لذت های خود یک شخص را به آتش می سوزاند، یک امر دینی نیست، بلکه یک رویداد فرهنگی است. انحطاط فرهنگ و زوال آن از یکسو و کوبیدن مکرر بر طبل خشونت و ترویج روحیه بیگانه هراسی از سوی دیگر و سرخوردگی های اجتماعی و اقتصادی از جانب دیگر.

در پی قتل فرخنده، دولت افغانستان بساط تعویذ نویسان را جمع می‌کند

وزارت ارشاد حج و اوقاف افغانستان تصمیم گرفته که دکان‌های تعویذ نویسی را در زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی در سراسر این کشور ببندد. در نخستین اقدام بساط مجاوران و تعویذنویسان از زیارت شاه دو شمشیره و زیات ابوالفصل درمرکز شهر کابل برچیده شدند.

فرخنده؛ قربانی شتابزدگی و خشونت

گروهی از مردان خشمگین، فرخنده را به اتهام آتش‌زدن به قرآن کریم، در قلب کابل کشتند و سپس جسدش را آتش زدند. میزان خشونت در این حادثه، در افغانستان بی پیشینه بوده است.

فرخنده پس از 'مجادله درباره خرافات با یک روحانی متهم به قرآن سوزی شد'

شاهدان عینی می گویند که فرخنده، زن افغانی که در حمله مردان خشمگین کشته و جسد او در روز روشن سوزانده شد، پس از به چالش گرفتن خرافات مذهبی به غلط متهم به سوزاندن قرآن شده بود.

حادثه مسجد شاه دوشمشیره؛ دو دیدگاه متفاوت

حادثه قتل و سوزاندن فرخنده که دیروز از سوی گروهی از مردان خشمگین در مقابل مسجد شاه دو شمشیره در مرکز کابل رخ داد، بحث‌های را به وجود آورده که چه چیزی موجب شد جمعیت حاضر در آنجا به چنین خشونت بی‌سابقه اقدام بکنند.