صفحه ویژه: المپیک ریو

مهم‌ترین خبرها

ریو 2016

دختران ایران در المپیک ریو

مهسا جاور؛ زورق ایران در آب‌های برزیل

مرداد ۸۹ در فینال دونفره جوانان آسیا، مهسا جاور و گوهر علیپور از ایران ششم شدند. نقطه آغاز تلاش بین‌المللی مهسا. هر سال قویتر و سریعتر از قبل توانسته جریان آب را بشکافد و قایق‌ را پیش ببرد.

علیزاده؛ کیمیایی که طلا می‌شود

اولین موفقیت بزرگ کیمیا علیزاده مسابقات تکواندوی نوجوانان جهان به میزبانی تایوان بود. آن موقع در ۵۲ کیلوگرم مبارزه می‌کرد. تمام حریفانش را زد و در دیدار فینال به مصاف نماینده آلمان رفت. رقابتی نه چندان سخت که ۹ بر یک پیروز شد.

استقبال از رقابت نخستین زن آمریکایی باحجاب در المپیک

ابتهاج محمد، عضو تیم شمشیربازی زنان آمریکا به عنوان نخستین ورزشکار محجبه از ایالات متحده آمریکا مسابقه داد. اگر چه او با پیروزی در مسابقه اول و شکست در دور دوم از ادامه مسابقات انفرادی بازماند اما مورد توجه رسانه‌ها و تماشاگران المپیک ریو قرار گرفت.

دختر ایرانی در جمع چینی‌های پنج قاره

ندا شهسواری با کسب سهمیه المپیک لندن، نخستین زن در تاریخ پینگ پنگ ایران بود که به بازی‌های المپیک راه یافت. این رکورد برای المپیک ریودوژانیرو هم تداوم یافت.

جمیله ۱۴ ساله، قهرمان ژیملاستیک، جیمناستیک و یا جیملاستیک

المپیک ۱۹۶۴ توکیو میزبان نخستین گروه از زنان ایرانی بود که این بازی‌ها را تجربه کردند. سه نفر در دوومیدانی و جمیله سروری در ژیمناستیک؛ کم سن و سال‌ترین ورزشکار ایرانی که تاکنون در المپیک حضور یافته است.

رویای مه‌لقا در دومین المپیک

مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا و گزینشی المپیک که زمستان پارسال در هندوستان برگزار شد، سه مدال و سه سهمیه المپیک برای ایران در پی داشت. مه‌لقا جام بزرگ با کسب مدال نقره برای دومین بار به المپیک رسید.

گلنوش و تپانچه‌اش در برزیل

گلنوش سبقت‌اللهی در مسافت ۱۰ متر تپانچه، ماشه را با رویای تصاحب مدال المپیک خواهد چکاند. ۲۸ نفر از بهترین‌ تیراندازهای جهان موفق به کسب سهمیه شده‌اند. بین حریفانش مشارکت آسیایی‌ها پررنگ است و این قاره هفت نماینده خواهد داشت.

از بوشهر تا برزیل با قویترین زن ایران

حدود ۹ سال است که دیگر تاتسیانا ایلیوش چانکا نامیده نمی‌شود. اسمش لیلا رجبی است و گرچه روزنامه‌های ورزشی توجهی به پرتاب وزنه زنان ندارند، هواداران پرتعداد او هر روز در شبکه اینستاگرام، در جریان تمریناتش قرار می‌گیرند.

چگونه دختری از بیرجند، مدعی مدال در ریودوژانیرو شد

نجمه خدمتی، دانش آموز کلاس دوم راهنمایی در شهرستان بیرجند، وقتی اعلان مسابقات تیراندازی را روی دیوار مدرسه دید تصمیم گرفت شرکت کند. ناگهان خودش را قهرمان استان دید و سپس قهرمان دانش آموزان کشور.