وزیر جهاد کشاورزی ایران؛ محمود حجتی نجف آبادی کیست؟

حق نشر عکس TASNIM

متولد ۱۳۳۴ - نجف آباد (۶۲ ساله)

پیشینه: وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت راه و ترابری، مدیر اجرایی سد کرخه، استاندار سیستان و بلوچستان

او فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی اصفهان است. بعد از فراغت از تحصیل وارد جهاد سازندگی شد و بعد از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان به فعالیت پرداخت.

پیش از آنکه در دولت اول محمد خاتمی به وزارت راه و ترابری برسد٬ مدیر اجرایی سد کرخه بود.

در سال ۱۳۷۹ که وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی ادغام شد به عنوان نخستین وزیر جهاد کشاورزی انتخاب شد و در چهار سال دولت دوم محمد خاتمی نیز وزیر این وزارتخانه بود.

آقای حجتی که به اصلاح طلبان نزدیک است٬ از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی از تشکل‌های اصلی اصلاح طلبان بوده است.

گمان می‌رفت که او به دلیل عضویت در این حزب که حامی میرحسین موسوی بود و بسیاری از از سران آن پس از انتخابات بازداشت شدند٬ یکی از آن دسته از وزیران پیشنهادی حسن روحانی در دولت یازدهم باشد که به دلیل آنچه همراهی با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ خوانده شد٬ رای نیاورد.

حق نشر عکس MONTAZERI
Image caption راست به چپ، آیت‌الله حسینعلی منتظری، عمادالدین باقی و محمود حجتی نجف آبادی

با این حال محمد سلیمانی، نماینده اصولگرای مجلس نهم و وزیر ارتباطات در دولت اول محمود احمدی نژاد گفت: "چون وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در فتنه نقش نداشت، مجلس هم در این باره از وی سوال نکرد."

به گفته آقای سلیمانی مجلس حتی از اینکه او مقلد چه کسی است سوال نکرد. اشاره این نماینده سابق مجلس به نزدیکی آقای حجتی به آیت‌الله منتظری است که در سال‌های پس از حصر او مرتب با او دیدار می‌کرد.

احمد بخشایش٬ نماینده مجلس نهم در جلسه رای اعتماد به وزیران دولت نخست حسن روحانی٬ کابینه او را به یک "شرکت سهامی عام" تشبیه کرد که به گفته او هر یک از افراد در کابینه او سهمی گرفته‌اند که آقای حجتی هم سهم عبدالله نوری (وزیر پیشین کشور) بوده است.

محمود حجتی بزرگ‌ترین دستاورد خود در زمان وزارت جهاد کشاورزی در دولت محمد خاتمی را خودکفایی ایران در تولید گندم می‌داند. هر چند در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ایران دوباره به یکی از بزرگترین واردکننده‌های گندم در جهان تبدیل شد.

او دوباره در سال ۱۳۹۲ وزیر جهاد کشاورزی شد و بار دیگر خودکفایی در گندم و همچنین جلوگیری از واردات چند محصول کشاورزی از جمله برنج را در اولویت برنامه‌های خود قرار داد.

با این حال مخالفان آقای حجتی می‌گویند تلاش برای خودکفایی در تولید گندم به قیمت از دست رفتن منابع عظیم آب‌های سطحی و زیرزمینی و همچنین تغییر الگوی تولید محصولات کشاورزی در ایران تمام شد.

یکی از منتقدان جدی سیاست‌های او در آن دوره و همچنین دولت یازدهم٬ عیسی کلانتری وزیر کشاورزی پیش از او در دولت اول محمد خاتمی و دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی است.

حالا آقای کلانتری که در دولت دوازدهم رئیس سازمان محیط زیست است٬ عملا بخشی از برنامه‌هایش با سیاست‌های وزیر کشاورزی تداخل پیدا می‌کند.

موضوعات مرتبط