۵۰:۵۰؛ تلاش بی‌بی‌سی برای افزایش حضور زنان در برنامه‌ها

برنامه صفحه دو بی‌بی‌سی فارسی
Image caption برنامه صفحه دو بی‌بی‌سی فارسی از برنامه‌هایی است که تلاش کرده بیشتر از مهمانان و کارشناسان زن استفاده کند

بخش فارسی بی‌بی‌سی در کنار بخشی‌های دیگر بی‌بی‌سی حدود یک سال پیش پروژه‌ای را با عنوان ۵۰:۵۰ برای افزایش حضور زنان به عنوان کارشناس و مهمان برنامه‌های خود آغاز کرد.

هدف این پروژه رساندن تعداد مهمانان زن در برنامه‌های مختلف رادیویی، تلویزیونی و دیجیتال، به تعداد کارشناسان مرد است که به طور سنتی بیشتر در برنامه‌ها حضور دارند.

نتایج گزارشی که بعد از دوازده ماه منتشر شده نشان می‌دهد که حضور زنان به عنوان مهمان و صاحبنظر در بخشی‌های مختلف بی‌بی‌سی از جمله بخش فارسی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به عنوان مثال نسبت کارشناسان زن در برنامه‌های رادیو بی‌بی‌سی فارسی از ۹ درصد در هنگام شروع پروژه به ۵۰ درصد، یعنی هدف تعیین شده، رسیده است.

تعداد مهمانان زن در بخش‌های مختلف خبر و برنامه‌های تلویزیون فارسی هم در این مدت به شکل چشمگیری بیشتر شده است.

در سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز تعداد مقالات نویسندگان زن در بخش "ناظران می‌گویند"، بخشی که به انعکاس دیدگاه کارشناسان و صاحب‌نظران اختصاص دارد، از ۱۵ درصد در هنگام شروع پروژه به ۷۹ درصد در ماه آوریل رسید.


حضور زنان در برنامه‌ها؛ مشکل چیست؟

فرناز قاضی‌زاده، مجری برنامه صفحه دو

برنامه صفحه دو، چند سالی هست که به دنبال شرکت دادن بیشتر زنان در بحث‌ها بوده است. تا کنون دو بار هم توانسته این کار را درمدت محدود زمانی انجام دهد. اما در مجموع انجام این کار به طور مدام برای ما بسیار سخت و حتی غیر ممکن است.

دلیل عمده آن این نیست که شمار متخصصان زن درحوزه‌های مختلف کم است. ممکن است در بعضی حوزه‌ها متخصصان زن کمتر باشند اما در مجموع همواره شما می توانید کارشناسان زن، با دانش و تخصص مربوط را پیدا کنید.

مشکل عمده این است که اغلب زنان متخصص از شرکت در برنامه‌های تلویزیونی طفره می‌روند. بسیاری از زنان کمال‌گرا هستند و احساس می‌کنند که باید کاملا بی‌نقص باشند.

آنها همین طور به شدت متعهد به نوع تخصصشان هستند. در حالی که مردان، آماده بحث درباره موضوعات گسترده‌‎تری هستند، زنان به شدت خودشان را به محدوده تخصصی خودشان، وفادار می بینند.

مشکل دیگر ممکن است فرهنگی باشد؛ زنان بیشتر زیر ذره‌بین قرار می‌گیرند و بعد از هر بحثی ممکن است به آنها انتقادات بیشتری در فضای مجازی مطرح شود، که این مسئله آنها را از شرکت دوباره در بحث‌ها زده می‌کند.

در مورد خاص ایران، شمار قابل توجهی از افراد به این دلیل که قصد دارند به ایران برگردند و از گفت‌وگو با بی بی سی پرهیز می‌کنند. براساس تجربه احساس می‌کنم این موضوع هم برای زنان بیشتر از مردان تاثیرگذار است.


علاوه بر بخش فارسی در دیگر سرویس‌های زبانی‌های خارجی بی‌بی‌سی هم این مسئله مشهود در بخش بی‌بی‌سی اردو درصد کارشناسان زن از ۲۲ به ۵۸ رسیده و تلویویزن بخش هندی بی‌بی‌سی هم توانسته به درصدی مشابه دست پیدا کند.

موفقیت این پروژه باعث شد بی‌بی‌سی آن را با رسانه‌های دیگر هم در میان بگذارد و در حال حاضر بیش از ۲۰ رسانه دیگر اجرای پروژه‌ای مشابه ۵۰:۵۰ را آغاز کرده‌اند. شبکه ABC و روزنامه فایننشال تایمز از جمله این رسانه‌ها هستند.

موضوعات مرتبط