درباره ما

سایت فارسی بی‌بی‌سی | راديو فارسی بی‌‌بی‌سی | تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی | درباره بخش جهانی بی‌بی‌سی

سایت فارسی بی‌بی‌سی

سايت فارسی بی بی سی (bbcpersian.com) در ماه مه ۲۰۰۱ راه اندازی شد. اين سايت در صفحات جداگانه از جمله صفحه اصلی (خبرهای جهان، ايران و منطقه) و صفحه های ايران، افغانستان، جهان، فرهنگ و هنر، دانش و فن، ورزش و اقتصاد و بازرگانی جديدترين اخبار، تصاوير، گزارشها و تحليلها را به کاربران ارائه می دهد.

افزون بر اين، صفحه آموزش زبان انگليسی، برای علاقمندان به آموزش زبان از طريق اخبار راه اندازی شده و صفحه صدای شما نيز تريبونی برای اظهار نظرهای کاربران درباره مسائل گوناگون است.

برنامه های فارسی راديو بی بی سی نيز به صورت زنده بر روی سايت فارسی قابل دريافت است.

سايت فارسی بی بی سی که نخستين سايت خبری فارسی زبان از نوع خود است توانسته در مدتی که از آغاز کار آن می گذرد مخاطبان بسياری را از کشورهای مختلف به خود جلب کند.

در اکتبر سال ۲۰۰۶ سایت فارسی بی بی سی، جایزه بهترین سایت خبری فارسی آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه را دریافت کرده است. این آکادمی توسط پروفسور مصطفی دربیانی در فوریه ۲۰۰۵ بنیان گذاشته شده و به حمایت و ترویج و توسعه هنرهای نمایشی و هنرهای زیبا، ادبیات، شعر، روزنامه نگاری حرفه ای و تولیدات رسانه ای می پردازد. سایت اینترنتی بی بی سی فارسی توانست جایزه شیر طلایی ایران را در رشته بهترین سایت خبری دریافت کند.

بالا ^^

راديو فارسی بی‌بی‌سی

بخش فارسی بی بی سی در ۲۹ دسامبر سال ۱۹۴۰ ميلادی (دی ۱۳۱۹) کار خود را با يک ساعت برنامه در هفته آغاز کرد. از همان ابتدا صدای فارسی بی بی سی در ميان فارسی زبانان شنوندگان بسيار يافت. امروز بخش فارسی بی بی سی هر هفته بيش از ۲۰ ساعت برنامه به زبان فارسی دارد که در صدر آن اخبار و گزارش های خبری درباره تحولات جهان، ايران و منطقه است. بخش فارسی بی بی سی نه تنها در کشورهای فارسی زبان يعنی ايران، افغانستان و تاجيکستان بلکه در ساير جمهوريهای آسيای ميانه و قفقاز و در کشورهای حوزه خليج فارس و اروپای غربی نيز شنوندگان فراوان دارد.

بيشتر برنامه های بخش فارسی بی بی سی علاوه بر امواج متوسط و کوتاه، از موج "اف ام" هم در کابل و ۱۸ شهر دیگر افغانستان پخش می شود.

بالا ^^

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

تلویزیون فارسی بی بی سی از ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹ (۲۵ دی ۱۳۸۷) پخش برنامه های خود را آغاز کرد.

این تلویزیون روزانه هشت ساعت برنامه برای مخاطبان فارسی زبان خود در ایران، افغانستان، تاجیکستان، آسیای مرکزی، خاورمیانه و اروپا پخش می کند.

خبر، محور برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی است و تقریباً نیمی از برنامه های آن را تشکیل می دهد. در کنار برنامه های خبری، برنامه های تازه، متنوع و تحلیلی نیز از این تلویزیون پخش می شود.

بالا ^^

درباره بخش جهانی بی‌بی‌سیبخش جهانی راديو بی بی سی به عنوان يک رسانه واقعا جهانی در سرتاسر دنيا بيش ۱۵۰ ميليون شنونده دارد و ماهانه بيش از ۷۵ ميليون بار به سايت های اينترنتی آن مراجعه می شود.

محبوبيت بخش جهانی بی بی سی بيشتر به دليل گزارش همه جانبه از رخدادها و پرداختن به کنه مسايل جهانی است که به همين دليل جوايز بين المللی زيادی نيز به دست آورده است. برنامه های راديو بی بی سی به بیش از سی زبان پخش می شود و همه اين برنامه ها از طريق اينترنت با امکان پخش صدا قابل دسترسی است.

خبرهای بین المللی در مرکز کار بخش جهانی بی بی سی قرار دارد. علاوه بر برنامه سازان خبره که در ۳۲ بخش در بخش جهانی بی بی سی فعالند، ۲۵۰ خبرنگار نیز به طور شبانه روزی مهمترین تحولات بین المللی تاتیر گذار در زندگی مردم را به این ۳۲ زبان، به دنیا ارائه می کنند. تنوع برنامه ها يکی ديگر از عوامل موفقيت بخش جهانی بی بی سی است. برنامه سازان بی بی سی به همه ۳۲ زبان، علاوه بر خبرها و تحولات روزانه، آميزه با نشاطی از موسيقی و هنر و برنامه های مستند علمی، نمايشنامه و مطالب ورزشی را به شنوندگان ارائه می دهند. برنامه های بی بی سی را می توان در سراسر جهان روی امواج کوتاه، متوسط و در بعضی کشورها روی موج "اف ام" شنيد. اين برنامه ها دربعضی از کشورها می توان توسط شبکه های ماهواره ای و ديجيتال نيز دريافت کرد يا می توان از طريق اينترنت آنها را شنيد. کوتاه ترين راه برای دسترسی به اطلاعات در باره برنامه های بی بی سی سايت چند زبانی آن در اين آدرس است: bbcworldservice.com و برای مطالعه اخبار به زبان انگليسی به اين سايت مراجعه کنيد: bbcnews.com. در سايت های اينترنتی بی بی سی می توان جدول های پخش برنامه ها وساير اطلاعات در مورد برنامه‌ها را يافت.

بالا ^^