کمک 50 میلیون پوندی بریتانیا برای جنوب افغانستان

Image caption بیشتر کمک های بریتانیا برای افغانستان در ولایت هلمند به مصرف رسیده است

دولت بریتانیا پنجاه میلیون پوند کمک اضافی را در اختیار افغانستان قرار می دهد.

داگلاس الکساندر وزیر توسعه بین المللی بریتانیا در یک گفتگوی اختصاصی با بی بی سی اعلام کرد که این پول برای بازسازی و کار یابی در جنوب افغانستان به مصرف خواهد رسید.

به گزارش ایان پانل خبرنگار بی بی سی در کابل، بخش اعظم این پول برای احداث جاده های جدید در ولایت آشوب زده هلمند و ترمیم بند (سد) برق دراین ولایت به مصرف خواهد رسید و قسمتی هم به کمک در پروژه های زراعتی اختصاص خواهد یافت.

دولت افغانستان تلاش دارد به کمک بریتانیا بند برق کجکی در ولایت هلمند را باز سازی کند، سال گذشته نیروهای بریتانیایی توانستند در یک ماموریت استثنایی و خطرناک توربین بزرگی را به کجکی منتقل کنند.

شورشیان بارها تلاش کرده اند کار بازسازی این بند را اخلال کنند اما دولت افغانستان امیدوار است با بازسازی این بند و تغییر محسوسی را در زندگی اهالی هلنمد و روستاهای همجوار آن ایجاد کند.

ولایت هلمند در اثر خشونت های شورشیان، فقر گسترده و کشت مواد مخدر آسیب دیده است.

این ولایت به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان باقی مانده و همچنان هلمند جایی است که قسمت زیادی از کمک های نظامی و مالی بریتانیا در آنجا به مصرف می رسد.

داگلاس الکساندر، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا به بی بی سی گفت که از بین بردن فقر در عین حال بهترین راه از بین بردن شورشیان نیز هست.

علیرغم مصرف میلیون ها پوند و جان باختن صدها تن ازنظامیان بریتانیایی و افغان در ولایت آشوب زده هلمند، هنوز خشونت ها در این ولایت کاهش نیافته است و با اعزام هزاران سرباز تازه نفس آمریکایی به آنجا، این ولایت برای نبرد های گرم دریک تابستان داغ آماده می شود.