پرسش های متدوال درباره ارسال فایل به بی بی سی

منظور بی بی سی از محتوای تولید شده توسط مخاطبان چیست؟

در سال های اخیر به دلیل فراهم آمدن فن آوری مناسب، مخاطبان نیز به سوی تولید محتوا برای رسانه ها روی آورده اند از جمله ویدیوی دیجیتال و عکس، اس ام اس از طریق تلفن همراه، وبلاگ نویسی، اظهار نظر، ایمیل و فایل صوتی.

در این پرسش و پاسخ ها، هر کجا که به محتوای تولیدی مخاطبان اشاره می شود، استفاده از آن تحت شرایط و مقررات بی بی سی صورت می گیرد و شامل هر چیزی است که توسط مخاطبان و کاربران ما تولید شده و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به بی بی سی ارسال می شود.

وقتی اثرم را برای بی بی سی می فرستم، چه حقوقی را به این رسانه واگذار می کنم؟

شما به بی بی سی اجازه می دهید تا از کار شما استفاده کند، البته شما هنوز مالک آن کار هستید. به علاوه، حق استفاده از محتوای تولید شده توسط مخاطبان که به بی بی سی واگذار می شود، غیرانحصاری است، بدین معنی که می توانید از کار خود به هر نحوی که خواستید استفاده کنید از جمله به دیگران نیز اجازه استفاده از آن را بدهید.

شرایط و مقررات بی بی سی این اجازه را می دهد که هر محتوایی را که از مخاطبان دریافت می کند به طور مجانی در همه بخش های آن، در بریتانیا یا کشورهای دیگر، مورد استفاده قرار دهد.

البته این حقوق به نظر خیلی گسترده می آید، ولی بی بی سی سرویس های مختلفی را به مخاطبان ارائه می دهد و شرایط و مقررات مورد نظر، استاندارد بی بی سی هستند که انواع مختلفی از مواد دریافت شده از مخاطبان را، برای استفاده های مختلف، پوشش می دهند. برای اینکه بتوانیم از کار ارسال شده توسط شما استفاده کنیم، مثلا عکس ها یا فیلم ویدیویی شما را در سایت فارسی بی بی سی به نمایش بگذاریم، باید از حقوق لازم برای اینکار برخوردار باشیم.

شرایط و مقررات بی بی سی همچنین به این رسانه امکان می دهد که اجازه استفاده از مواد دریافت شده از مخاطبان را، مثلا در مورد محتوای خبری، به نهادهای ثالث مورد اعتماد، مانند رسانه های بین المللی، یا نهادهای معتبری مانند شوراهای محلی و سایر نهادهای عمومی در صورت درخواست آنها و برای مقاصد مرتبط، بدهد.

اگر بی بی سی مواد ارسالی شما را با هر یک از شرکای مورد اعتمادش به اشتراک بگذارد، تلاش خواهیم کرد که آنها این مواد را تغییر ندهد یا با سایر رسانه ها و نشریات بریتانیایی به اشتراک نگذارند. بی بی سی همچنین تلاش می کند تا در صورت قبول کردن مواد ارسالی، شما را از نحوه استفاده از آن مطلع سازد.

در حالی که مواد ارسالی مخاطبان، گاهی با سایر رسانه های بین المللی به اشتراک گذارده می شوند و کاربران بین المللی سایت بی بی سی ممکن است در کنار برخی صفحات سایت آگهی هایی را مشاهده کنند. این نوع استفاده از محتوای تولیدی کاربران، اتفاقی است و بی بی سی درآمدی از محل تک تک مواد ارسالی توسط مخاطبان کسب نمی کند.

وقتی که کارم را برای بی بی سی می فرستم، چه حقوقی برای من محفوظ است؟

وقتی که محتوایی را برای بی بی سی می فرستید یا با بی بی سی به اشتراک می گذارید (از جمله متن، عکس، نمودار، ویدیو و صدا) حق چاپ و نشر آن برای شما محفوظ است. مجوز غیرانحصاری برای بی بی سی به مفهوم اجازه دادن به این رسانه برای استفاده (و به طور بالقوه ارائه مجوز استفاده به دیگر شرکای آن) است. شما همچنان می توانید به هر صورتی که مایل باشید از کار خود استفاده کنید ازجمله اینکه خودتان آن را استفاده کنید یا به دیگران اجازه استفاده بدهید.

برای ارائه فایل به بی بی سی چه کاری باید بکنم؟

وقتی که فایلی را برای بی بی سی می فرستید، این محتوا باید توسط خودتان تولید شده باشد. اگر که کار دیگران را می فرستید (مثل موسیقی، تصویر یا ویدیو) باید از حقوق لازم و اجازه استفاده از این مواد برخوردار باشید.

اگر محتوای ارسالی شما به گونه ای است که شناسایی یک فرد را امکان پذیر می سازد، باید مطمئن شوید که آن فرد یا افراد راضی هستند که این محتوا توسط بی بی سی به منظوری که شما آن را ارسال کرده اید، مورد استفاده قرار گیرد. اگر که در محتوای تولیدی شما، کودکان زیر سن 16 سال هستند باید مطمئن شوید که والدین یا قیم آنها اجازه این کار را داده است.

طبق مقررات بی بی سی، نباید موادی که به هر شکلی افتراآمیز، توهین آمیز یا غیرقانونی هستند ارسال شوند. هر مورد نامناسبی، رد یا حذف خواهد شد. اگر از این نظر مطمئن نیستید، لطفا آن مواد را برای بی بی سی نفرستید.

آیا بی بی سی هنگام استفاده از مواد ارسالی، نام مرا خواهد آورد؟

بی بی سی تلاش خواهد کرد تا هر مورد ارسالی توسط مخاطبان را به نام خود آنها منتشر کند. ولی متاسفانه به دلایل عملیاتی و فنی، گاهی این امر میسر نیست. مثلا وقتی که تصویر ارسالی شخصی در یک برنامه تلویزیونی نمایش داده می شود ممکن است امکان ذکر نام فردی که دارنده حق نشر آن تصویر است، نباشد.

وقتی که مواد به اشتراک گذاشته شده با بی بی سی در یک سایت خارجی مانند فلیکر، یوتیوب یا مای اسپیس، قرار می گیرند، بی بی سی تلاش می کند که آنها را به محل اصلی شان لینک دهد، البته تا جایی که از نظر فنی و حرفه ای میسر است.

اگر به هر دلیلی نمی خواهید که نام شما توسط بی بی سی آورده شود لطفا ما را هنگام ارسال فایلتان، در جریان بگذارید.

آیا بی بی سی در فایلی که من ارسال می کنم، تغییراتی ایجاد خواهد کرد؟

در بیشتر موارد، بی بی سی تغییرات یا ویرایشی در مواد دریافت شده اعمال نخواهد کرد. بنا به محدودیت های فنی و عملیاتی بی بی سی ممکن است فایل های دریافت شده را تا حدی تغییر دهد مثلا بخش هایی از عکس ها را حذف کند تا بتواند از آنها استفاده کند. بی بی سی تلاش خواهد کرد تا بدون رضایت شما در محتوای مواد دریافت شده تغییرات اساسی و زیادی ایجاد نکند.

در مواردی نیز که بی بی سی محتوای دریافت شده از کاربران را با رسانه های ثالث به اشتراک می گذارد، تلاش می کند تا آنها هم مواد دریافتی را تغییر ندهند.

فایل های ارسالی من تا چه زمانی نزد بی بی سی باقی می ماند؟

بی بی سی عموما فایل های ارسالی شما را تا زمانی که منطقا برای منظوری که ارسال شده، بدان نیاز باشد نگه می دارد. مثلا اگر مسابقه عکسی باشد عکس ها تا زمان ادامه داشتن مسابقه نگهداری خواهند شد. با این وجود در موارد دیگر ممکن است مواد دریافت شده برای مدت بیشتر یا حتی به طور دائمی نگهداری شود.

بی بی سی به عنوان سازمانی که با بودجه عمومی ارائه می شود، متعهد است تا مقاطعی از تاریخ را ثبت و ضبط کند. این موضوع شامل فایل های ارسالی مخاطبان نیز می شود. بنا بر این، بعضی از مواد ارسال شده ممکن است برای مدت های طولانی یا مدت نامحدود در بایگانی بی بی سی نگهداری شود. این موضوع در مورد مواد خبری ارسال شده که منتشر شده اند صادق است. در موارد نادری مواد ارسال شما با نهادهای ثالث که علاقمند به حفظ بایگانی تاریخی هستندی نیز به اشتراک گذاشته می شود.

هر جا که ممکن باشد، تلاش می کنیم در صورتی که موادی را به طور نامحدود نگهداری می کنیم یا در بایگانی های تاریخی ثبت می کنیم، ارسال کننده را باخبر سازیم.

چه هنگامی و در چه مواردی بی بی سی در مورد مواد ارسالی، با من تماس می گیرد؟

بی بی سی ممکن است برای تایید محتوای ارسالی شما یا دریافت اطلاعات بیشتر درباره کارتان، با شما تماس بگیرد. اگر نتوانیم این تماس را برقرار سازیم، ممکن است استفاده از مواد ارسال شما امکان پذیر نباشد. اگر بی بی سی نتواند مواد ارسالی شما را قبول کند یا آن را به دلیل نقض کردن شرایط و مقررات، رد کند، تلاش خواهیم کرد تا شما را از این موضوع مطلع سازیم.

بی بی سی عموما با ارسال کنندگان در مورد پروژه های خاص تماس می گیرد یا در صورتی که بنا باشد کار ارسالی شما برای منظوری غیر از موارد معمول مورد استفاده قرار گیرد. البته شما این فرصت را خواهید داشت که بخواهید کسی با شما تماس نگیرد. برای اطلاعات بیشتر درباره تماس بی بی سی با ارسال کنندگان فایل به سیاست بی بی سی در مورد حفظ حریم خصوصی مراجعه کنید.

آیا بی بی سی برای فایلی که ارسال می کنم، پول می پردازد؟

خیر. بی بی سی برای مواد دریافت شده از کاربران مبلغی نمی پردازد، به جز در موارد استثنایی.

آیا آنچه که من برای بی بی سی ارسال می کنم، مورد استفاده قرار می گیرد؟

بی بی سی هر روز تعداد زیادی فایل از سوی مخاطبانش دریافت می کند. با توجه به این حجم زیاد، متاسفانه نمی توانیم از همه موارد دریافت شده استفاده کنیم. بنا بر این تلاش می کنیم تا منتخبی از آنچه برای ما فرستاده شده است را منتشر کنیم. هر چند تلاش ما بر این است که تا حد امکان از همه موارد دریافت شده استفاده کنیم.

بی بی سی چگونه می تواند کار مرا به منظور دیگری مورد استفاده دهد؟

بی بی سی تلاش می کند که محتوای ارسالی شما را برای هدف مشخص شده یا هدف منطقی و مرتبط مورد استفاده قرار دهد. مثلا اگر عکسی را در چارچوب یک مسابقه عکس می فرستید، ما آن را در سایت فارسی بی بی سی یا سایت های دیگر بی بی سی و یا نمایشگاه هایی که برای تبلیغ آن مسابقه تصویری برگزار می شود، به کار می بریم. اگر قرار باشد عکس شما را در قالب دیگری در وب سایت یا نمایشگاهی مورد استفاده قرار دهیم، سعی می کنیم رضایت شما را کسب کنیم.

اگر بی بی سی در آینده تصمیم بگیرد فایل ارسالی شما را به فرمی منتشر سازد که معمولا کارهای سفارش داده شده منتشر می شود، باز هم سعی ما بر آن خواهد بود که پیش از آن با شما تماس بگیریم.

آیا شرایط و مقررات استاندارد بی بی سی شامل حال همه فایل هایی که به شیوه های مختلف ارسال شده اند، می شود؟ مثلا اگر موادی از طریق تلفن همراه یا از طریق پست ارسال شود؟

شرایط و مقررات بی بی سی شامل حال بیشتر شیوه های ارسالی می شود. البته بعضی از روش های دریافت محتوا از مخاطبان ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشند که در این صورت در وب سایت به طور مشخص بیان خواهد شد. لطفا پیش از ارسال کارتان، مطمئن شوید که از همه شرایط و مقررات مربوط آگاهی دارید.

وقتی که از طریق یک سایت دیگر مثل "My Space" یا "You Tube" یا "Flicker" فایلی را با بی بی سی به اشتراک می گذارم، چه اتفاقی می افتد؟

ارسال فایل از طریق سایت های دیگر به بی بی سی تابع شرایط و مقررات مربوط به حفظ حریم شخصی آن سایت هاست. لطفا هنگام ارسال فایلتان از این مقررات مطلع باشید که ممکن است با مقررات بی بی سی متفاوت باشد. مثلا بعضی از وب سایت ها شرطی دارند که طبق آن، شما همه حقوق مربوط به کارتان را به مالک آن سایت واگذار می کنید. بعضی از سایت ها هم در کشورهای مختلف مانند آمریکا هستند پس اطلاعات شخصی که شما به آن سایت های می دهید ممکن است در مکان های مختلف ذخیره شود.

با به اشتراک گذاشتن فایل هایتان با بی بی سی، از طریق سایت های ثالث یا ارسال یک لینک به موادی که در سایت دیگری قرار دارد، شما به بی بی سی این حق را می دهید تا از محتوای ارسالی شما طبق شرایط و مقررات بی بی سی استفاده کند.

اگر من موادی را در سایت بی بی سی ببینم که کاربران ارسال کرده اند و حاوی توهین، زبان نامناسب یا تخلف باشد، چگونه اقدام کنم؟

در این صورت از طریق صفحه "تماس با ما"، ما را مطلع سازید.

در صورتی که در گروه مربوط به بی بی سی در سایت های دیگر موادی حاوی توهین یا تخلف دیدید، از تسهیلات قرار داده شده در آن سایت های برای ارسال شکایت خود استفاده کنید یا مسئول آن گروه در بی بی سی را مطلع سازید.