سو قصد به جان روزنامه نگار مخالف دولت تاجیکستان در مسکو

داداجان عطاالله حق نشر عکس BBC World Service
Image caption داداجان عطاالله از منتقدان سرسخت سیاستهای رئیس جمهور تاجیکستان است

داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار مخالف دولت تاجیکستان، در رستورانی در مرکز شهر مسکو پایتخت روسیه، هدف حمله قرار گرفته و شدیدا زخمی شده است.

منابع پلیس روسیه گفته‌اند که آقای عطاالله چند ضربه چاقو برداشته و به بیمارستانی در مسکو منتقل شده است.

رسانه‌های روسیه روز جمعه ۱۳ ژانویه خبر دادند که پلیس یک فرد مظنون در ارتباط با این حادثه را بازداشت کرده است.

فرد بازداشت شده یک شهروند ۲۳ ساله و تبعه تاجیکستان است. گفته می‌شود که بازپرسی از این فرد آغاز شده است.

خبرگزاری اینترفاکس پیشتر از قول یک منبع بیمارستانی گفته بود که آقای عطاالله از ناحیه قلب زخم چاقو برداشته و وضع جسمی اش بسیار وخیم است.

منبع دیگر این خبرگزاری در بیمارستان اطلاع داده که آقای عطاالله تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

به گفته منابع بیمارستانی، کبد (جگر) و ریه (شُش) این روزنامه نگار تاجیک هم جراحت برداشته ‌است."

خوش بینی پزشکان نسب به بهبود حال داداجان عطاالله

در همین حال، پیوندان آقای عطاالله به بی بی سی گفتند که صبح روز جمعه ۱۳ ژانویه وضع این خبرنگار تاجیک بهبود یافته و حالا پزشکان نسبت به سرنوشت وی خوش‌بین هستند.

خبرگزاری اینترفاکس همچنین از قول منابعی در پلیس روسیه خبر می‌دهد که سوءقصد به جان داداجان عطاالله ممکن است سفارشی باشد، چون قبل از این حادثه فردی با او در رستوران نزدیک منزلش قرار ملاقات گذاشته بود.

آقای عطاالله سالهاست که به دلیل تحت تعقیب بودن از سوی مقام های تاجیکستان در مسکو به سر می‌برد.

وی رهبری جنبش "وطندار" را بر عهده دارد و پیوسته از مقامات تاجیکستان، به ویژه امامعلی رحمان، رئیس جمهور این کشور شدیدا انتقاد می‌کند.

دادستانی تاجیکستان چند مرتبه علیه آقای عطاالله پرونده جنایی باز کرده و بازداشت و استرداد او را از مقامات روس درخواست کرده بود. آقای عطاالله در سال ۲۰۰۰ به مدت کوتاهی در مسکو بازداشت شد.

نور‌الدین قرشیبایف، رئیس انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان، به بی بی سی گفت که فعلا چند سازمان خبرنگاری این کشور مشغول تهیه بیانیه ای مشترَک در رابطه با حمله به داداجان عطاالله هستند.

آینهال بابانظروا، از فعالان حقوق بشر در تاجیکستان، می‌گوید که وی به عنوان یک حقوق‌شناس (حقوقدان) فعلا به دلیل نداشتن اطلاع دقیق نمی‌تواند در این باره ابراز نظر کند.

با این وجود، وی گفت: "خبرنگاران پیوسته به دلیل فعالیت حرفه‌ای خود مورد حمله و یا سوقصد قرار می‌گیرند."

سهراب شریفف، عضو پارلمان تاجیکستان، سوء قصد به آقای عطاالله را محکوم کرد و گفته که به باور او، این قضیه به فعالیتهای سیاسی این خبرنگار ربطی ندارد.

وی افزود: "این قضیه نتیجه سیاستهای روس گرایی و ملت گرایی مقامات روسیه است که باعث حمله نه تنها به داداجان عطا‌الله، بلکه به صدها نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی شده است."

آقای شریفف می‌گوید که حالا شاید برخیها بر این عقیده باشند که سوءقصد به جان داداجان عطاالله سفارش مقامات تاجیک است: "ولی این عقیده درست نیست، زیرا در تاجیکستان آقای عطاالله را به عنوان چهره جدی سیاسی کسی نمی‌شناسد."

با این وجود، آقای شریفف اظهار امیدواری کرد که بازرسان روس که "خیلی حرفه‌ای هستند"، بزودی مظنونان این حادثه را آشکار ‌کنند: "به گونه‌ای که اصل قضیه مربوط به رستم حکمف اخیرا روشن شد."

داداجان عطاالله نخستین کسی بود که قضیه زندانی شدن خلبانهای روس و استونیایی در تاجیکستان را با موضوع بازداشت و محکومیت رستم حکمف، پسر امان‌الله حکم، رئیس شرکت "راه آهن تاجیکستان" و از نزدیکان رئیس جمهور این کشور، مرتبط دانسته بود.

رستم حکمف سال ۲۰۱۰ در روسیه به اتهام قاچاق مواد مخدر برای ۱۰ سال و نیم به زندان محکوم شده بود. ولی در اواخر سال گذشته میلادی دادگاه استیناف ولایت او را تبرئه کرد.

این امر باعث شد که برخی از ناظران گمانه زنی هایی درباره احتمال معامله‌ای میان مقامات تاجیک و روس مطرح کنند.