"آمریکا از آن چه در بلاروس قبول ندارد، در ازبکستان دفاع می‌کند"

کلینتون و کریم‌اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گزارش سازمان بین المللی دفاع از خبرنگاران می گوید دلایل زیادی برای ثابت ساختن این که رژیم کریم‌اف به مراتب از رژیم لوکاشنکو "بی رحم‌تر است"، وجود دارد»

کمیته دفاع از خبرنگاران، که یک سازمان بین المللی دفاع از آزادی بیان است، با انتشار گزارشی، از سیاست آمریکا در قبال دولت ازبکستان انتقاد و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است.

در گزارش این سازمان که مقر آن در آمریکا است، آمده که دولت آمریکا تصمیم گرفته علیه "دولت خودکامه بلاروس که به حبس مخالفان خود ادامه‌ می‌دهد" تحریم‌های بیشتر اعمال کند.

کمیته دفاع از خبرنگاران در مورد زندانی شدن یک خبرنگار مستقل در بلاروس ابراز نارضایتی کرده است.

در سندی که دولت ایالات متحده اخیرا در مورد بلاروس تصویب کرده است، از جمله از دولت بلاروس خواسته است که همه زندانیان سیاسی‌اش را آزاد کند و از فشار بر رسانه‌های خبری دست بردارد.

در گزارش کمیته دفاع از خبرنگاران همچنین از سیاست آمریکا در برابر ازبکستان انتقاد شده است.

در این گزارش آمده است که اسلام کریم‌اف رئیس جمهور ازبکستان همان فردی ست که در ماه مه سال ۲۰۰۵ "بر قتل عام در شهر اندیجان" نظارت کرده است.

این گزارش حکومت اسلام کریم اف را رژیمی توصیف کرده که "صدای رسانه های مستقل را نابود کرده است."

بر اساس این گزارش این در حال حاضر ازبکستان بیشترین تعداد خبرنگاران زندانی را در میان کشورهای آسیای میانه دارد.

این گزارش می گوید از جمله روزنامه نگاران زندانی در این کشور، برادرزاده اسلام کریم اف رئیس جمهور ازبکستان است.

کمیته دفاع از خبرنگاران می گوید "افراد لباس شخصی" جمشید کریم‌اف را در خیابان بازداشت کرده و بدون برگزاری دادگاه و یا تشخیص پزشکی، در تیماریستانی محبوس کرده اند.

این گزارش می گوید "دلایل زیادی" برای ثابت ساختن این موضوع وجود دارد که "رژیم حاکم بر ازبکستان به مراتیب بی رحم‌تر از رژیم الکساندر لوکاشنکو" در بلاروس است.

در این گزارش آمده است که در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی اسلام کریم‌اف با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا صحبت تلفنی گرمی داشته و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم در درباره "بهبود وضع حقوق بشر" در ازبکستان تعریف کرده است.

گزارش سازمان بین‌المللی کمیته دفاع از خبرنگاران می گوید نزدیکی جغرافیایی ازبکستان به افغانستان و استفاده از قلمرو این کشور برای انتقال کالاها به نظامیان آمریکایی در افغانستان، دلیل اصلی سیاست فعلی باراک اوباما درباره اسلام کریم‌اف است.

پس از این که پاکستان راه‌های زمینی خود را به روی نیروهای آمریکا مسدود کرد، مسیر شمال که ازبکستان تنها راه زمینی آمریکا برای انتقال کالاهایش به نیروهای این کشور در افغانستان است.