کلپر: تاجیکستان در برابر افراطگرایی آسیب‌پذیر است

جیمز کلپر حق نشر عکس AFP
Image caption جیمز کلپر (از راست) بر این عقیده است، که رهبران کشورهای آسیای مرکزی از «بهار عربی» به ترس افتاده‌اند

رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید، که تاجیکستان در برابر خطرات ناشی از افراطگرایی و مشکلات اجتماعی، آسیب‌پذیر است.

جیمز کلپر، که روز سه‌شنبه،‌ ۳۱ ژانویه، به سنای آمریکا گزارش می‌داد، در این باره ابراز نظر کرد.

در رابطه با وضع منطقه آسیای مرکزی، آقای کلپر گفت، که رهبران این کشورها از «بهار عربی» به ترس افتاده‌اند و تلاش دارند همه امور کشورهایشان را تحت نظارت جدی قرار دهند.

به اعتقاد این مقام آمریکایی، این امر به جای راه‌اندازی اصلاحات گسترده، آزادی‌های بیشتر و جلب جامعه به حل مسائل این کشورها، صورت می‌گیرد.

سازمان اطلاعات ملی آمریکا بر این است، که برای کشورهای منطقه فعالیت گروه‌های پیکارجو و تروریستی، که در افغانستان و پاکستان مستقر هستند، تهدیدهای بیشتری دارد.

در گزارش آقای کلپر تأکید شده است که این امر، بویژه با درنظرداشت تصمیم دولت آمریکا به بیرون بردن نیروهایش از افغانستان در سال ۲۰۱۴، اهمیت بیشتری کسب می‌کند.

در مورد تاجیکستان، وی گفته که امتداد مرز تاجیکستان با افغانستان از همه طولانی‌تر است و بیشتر خطرات برای این کشور به این مشکل بستگی دارد.

آقای کلپر یادآور شده که در سال ۲۰۱۰، دولت تاجیکستان ناچار شد، برای خنثی کردن گروهی از پیکارجویان وارد عملیات نظامی شود.

در مورد قرقیزستان، سازمان اطلاعات ملی آمریکا از خطر درگیری‌های قومی در این کشور هشدار داده است.

با اشاره‌ به درگیری میان قرقیزها و ازبک‌ها در جنوب این کشور در سال ۲۰۱، تأکید شده است، که در صورت رخ دادن درگیری جدید، این حوادث ممکن است بر کشورهای دیگر آسیای مرکزی نیز اثراتی برجا گذارد.

جییمز کلپر، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا، همچنین وضع کشورهای قفقاز را به بررسی گرفته و تأکید کرده است، که قراباغ کوهی همچنان منطقه‌ای داغ باقی مانده است.

به اعتقاد این مقام آمریکایی، اظهارات تند هر دو جانب قضیه، عدم اعتماد و خشونت از هر دو جانب، می‌تواند باعث درگیری‌های تازه در این منطقه شود.

در رابطه با گرجستان، گفته شده است که میخائیل ساکاشویلی قصد دارد از راه اصلاح قانون اساسی این کشور صلاحیت‌های نخست‌وزیر را افزایش داده و می‌خواهد بعد از سال ۲۰۱۳ در این سمت، در سر قدرت باقی ماندن خود را تأمین سازد.

به اعتقاد آقای کلپر، روابط تند میان روسیه و گرجستان نیز می‌تواند عامل بی‌ثباتی و رخ دادن درگیری در قفقاز باشد.

در رابطه با دورنمای وضعیت روسیه، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا گفته است، که بعد از به سر قدرت برگشتن احتمالی ولاديمير پوتین نباید بزودی تحوللاتی جدی را در سیاست خارجه این کشور انتظار داشت.

ولی وی تأکید می‌کند، که کرملین همچنان در مورد همکاری‌های آمریکا با کشورهای سابق شوروی حساسیت نشان می‌دهد و از اعلام تحریم‌های تازه علیه ایران و سوریه پشتیبانی نخواهد کرد.

مطالب مرتبط