نوروز بدون پیام رئیس جمهوری تاجیکستان

رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رحمان در آستانه همه جشنهای ملی و مذهبی و رسمی ساکنان کشور را توسط تلویزیون تبریک می‌گفت و پیامی به مردم ارايه می‌داد

جشن نوروز در سال جاری بدون پیام نوروزی همه‌ساله رئیس جمهوری تاجیکستان صورت می‌گیرد.

معمولاً پرزیدنت رحمان در آستانه همه جشنهای ملی و مذهبی و رسمی ساکنان کشور را توسط تلویزیون تبریک می‌گفت و پیامی به مردم ارايه می‌داد.

مسئولان دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان گفتند که در نوروز امسال رئیس جمهور روز سه‌شنبه‌ در نزد ضیائیان سخنرانی کرده و قرار است ۲۵ مارس در "نوروزگاه" نیز در مراسم بین‌المللی نوروز در باره این جشن صحبت کند.

با این وجود، برای بار نخست در چند سال اخیر است که آقای رحمان ساکنان کشور را با فرارسی نوروز رسماً توسط تلویزیون شادباش نگفت.

این در حالی است که در آستانه سال نو میلادی، عیدهای قربان و فطر، روزهای استقلال و قانون اساسی رئیس جمهوری تاجیکستان به ساکنان کشور پیام می‌داد.

عبد الفتاح شریفف، سخنگوی رئیس جمهوری تاجیکستان، روز چهارشنبه ۲۱ مارس به بی بی سی گفت که در سال جاری تصمیم شده است که نحوه تبریک ساکنان کوشر با فرارسی نوروز از سوی پرزیدنت رحمان تغییر داده شود.

وی گفت: "روز گذشته بخش اصلی سخنرانی رئیس جمهوری تاجیکستان در نزد ضیائیان به نوروز اختصاص داشت. گذشته از این، روز ۲۵ مارس پرزیدنت در کنفرانس بین‌المللی در رابطه با نوروز سخنرانی خواهد کرد. همچنین سخنرانی در "نوروزگاه" در نظر است. به این دلیل، تصمیم شد که امسال از دادن پیام صرف نظر شود."

ضمناً، آقای رحمان روز گذشته بعد از افتتاح ساختمان جدید کتابخانه ملی در دوشنبه که بزرگترین کتابخانه در آسیای مرکزی دانسته می‌شود، با نمایندگان ضیائیان تاجیک دیدار و صحبت کرد.

بخش اصلی سخنرانی آقای رحمان به جشن نوروز بستگی داشت و ضمن این سخنرانی رئیس جمهوری تاجیکستان "کل فارسی‌زبانان جهان و تمام علاقه‌مندان نوروز عجم را" شادباش گفت.

آقای رحمان با تأکید به ارزش‌های نوروز افزود: "امروز مردمِ بیشتر از بیست کشور جهان نوروز را همچون عید رسمی جشن می‌گیرند و هیچ جای شُبهه نیست که آرمان و ارزش‌های والا و غناوتمند آن به تمام انسانیت تعلق دارد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پرزیدنت رحمان پیوسته بر ضرورت ارج‌‌گذاری به سنن ملّی تأکید می‌کند

سپس، رئیس جمهوری تاجیکستان به تاریخ جشن نوروز و آثار عمر خیام و فردوسی روی آورده، تاکید کرد که طبق "سرچشمه‌های کهن نوروز را پیش از پادشاهان پیشدادی نیز تجلیل می‌نمودند."

وی افزود: "تاجیکستانِ صاحب‌استقلال امروز والاترین سنتهای نوروز را چون در عهد کوروش کبیر و دارا، خسرو پرویز و باربد، اسماعیل سامانی و رودکی از نو احیا نمود و مضمون و شکوه تازه بخشید."

پرزیدنت رحمان بر این نظر است که تاجیکستان در بیست سال استقلال خود از نوروز "در دوران سازندگی و بنیادکاری‌ها و رشد استوار تجلیل می‌نماید."

به عنوان یکی از نمونه‌های این "سازندگی" وی از افتتاح ساختمان جدید کتابخانه ملی نام برد که مساحت آن ۴۵ هزار متر مربع است و برای احداث آن ۴۰ میلیون دلار صرف شده است.

ظرفیت این کتابخانه حدود ۱۰ میلیون جلد کتاب عنوان شده و در یک سال اخیر جمع‌آوری کتاب برای غنی ساختن انبارهای آن به موضوع داغی در جامعه تبدیل شده بود. زیرا کارمندان نهادهای دولتی هر کدام به "اعطای اجباری" تا 10 عدد کتاب به این کتابخانه موظف شده بودند.

پرزیدنت رحمان نیز در سخنرانی خود از این "اقدام" ساکنان کشور سپاسگزاری کرد و اما این بار دعوت کرد که "هر یک خانواده تاجیک باید کتابخانه خصوصی نیز داشته باشد."

رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین تأکید کرد که در تاریخ خلق تاجیک در پی لشکرکشی‌های اجنبی ها موارد زیاد کتابسوزی‌ها مشاهده شده و آنها دوباره احیاء شده‌اند.

آقای رحمان گفت: "کتابسوزی و به آتش کشیدن افکار و جهان‌بینی خلق ما نخستین بار از کتاب مقدس اوستا آغاز شده بود. خوشبختانه، شهریاران ساسانی آن را قسماً از خاطره دانندگان این کتاب مقدس دوباره برقرار نمودند."

این در حالی است که به اعتقاد بیشتر صاحب‌نظران، در بیست سال استقلال در تاجیکستان فرهنگ کتاب‌خوانی و کتابداری تقریباً از بین رفته است.

ولی رئیس جمهوری تاجیکستان ادعا دارد که حالا در کشور بیش از 1330 کتابخانه فعال است و تنها در پنج سال اخیر ۳۰ کتابخانه نو باز شده است. گذشته از این، حالا در تاجیکستان ۱۲۰ دکان فروش کتاب فعالیت دارد.

در همین حال، مقامات می‌گویند که در سال جاری در این کشور از فرارسی نوروز به صورت گسترده تجلیل می‌شود، زیرا امسال دوشنبه میزبان مراسم نوروز بین‌المللی است.

قرار است مراسم بین‌المللی نوروز ۲۵ مارس با برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی آغاز یابد. سپس، در "نوروزگاه" دوشنبه مراسم تجلیل از نوروز با شرکت رؤسای جماهیر افغانستان، پاکستان، ایران و هیاتهای رسمی برخی از کشورهای منطقه دایر شود.

اما، ۲۱ مارس جشن نوروز در سطح ولایات و شهرها و نواحی تاجیکستان برپا شد.

مطالب مرتبط