صبح اول مهر با ویژه برنامه رادیوی بی بی سی

به روز شده:  15:12 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

کلاس اولی ها روز چهارشنبه سال تحصیلی جدید را آغاز کردند- عکس از ایسنا

تلخ و شیرینش بماند، اما ندیدم ایرانی را که اول مهر برسد و خاطره ای نداشته باشد. همانقدری که نوروز موعد خاصی است و یادمان می ماند که سال نو را با آن آغاز کنیم، اول مهر هم آغاز سال است، سال تحصیلی.

امسال سال تحصیلی نو در ایران در شرایط خاصی آغاز می شود. مدرسه رو ها، کتاب های جدیدی خواهند داشت، بسیاری از مطالب و درس هایی که سالها در کتابهای درسی ایران خاطره انگیز بودند، حالا حذف شده اند، حذفی که بسیاری آن را بیشتر به سلیقه حاکمیت نسبت می دهند تا تلاش برای به روز کردن نظام آموزشی ایران.

دانشگاه ها هم که حکایت خود را دارند. طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها مدتی خبر ساز شده است. دیواری نامرئی که پس از انقلاب اسلامی در ایران، بین دختران و پسران دانشجو کشیده شد، حالا بلندتر و قطور تر می شود.

از امسال دختران دانشجو، نمی توانند در بعضی از رشته ها تحصیل کنند. به قول گروهی از کارشناسان، از امسال تحصیلات در ایران، "زنانه مردانه" می شود.

همه ی اینها را روی هم گذاشتیم و تصمیم گرفتیم در یک برنامه ویژه، صبح شنبه، اول مهر ماه، با شما در ایران، سال تحصیلی جدید را آغاز کنیم.

از شرایط جدید می گوییم و تحلیلش می کنیم، از "امسال هفت ساله ها" می شنویم که مدرسه رو شده اند، از استادی می شنویم که به خاطر گزینش ایدئولوژیک از تدریس محروم شده و حسرت میز خاک خورده دانشگاهش را می خورد و از دختری محروم از تحصیل می شنویم که رئیس دانشگاهش گفته بود اینجا یا جای من است یا این دختر. از مشکلات دانش آموزانی هم می شنویم که در ایران مهر "مهاجر افغان" به این راحتی از دفتر روزگارشان پاک نمی شود.

موسیقی های خاطره انگیز اول مهر را گوش می کنیم و از خاطره ها می گوییم و خلاصه می پرسیم اول مهر ماه کجای زندگی ایرانی ها قرار می گیرد.

مهمانان ویژه ای هم دعوت کرده ایم، از هنرمندان ایرانی بگیرید تا چهره های سرشناس سیاسی و آموزشی. شما هم دعوتید.

صبح اول مهر، هنگام خوردن صبحانه پیش از حاضر شدن بچه ها یا در ماشین هنگام بردن آنها به مدرسه به ویژه برنامه رادیویی چشم انداز بامدادی گوش دهید، از ساعت ۶ تا ۸ صبح به وقت تهران.

سراسر این برنامه را می توانید از طریق موج کوتاه ۳۱ متر فرکانس ۹۵۶۵ کیلوهرتز بشنوید.

صدای رادیو از طریق فرستنده های ماهواره ای تلویزیون فارسی بی بی سی نیز همزمان شنیده می شود.

صدای رادیوی بی بی سی فارسی را می توانید روی وب سایت فارسی بی بی سی هم بشنوید و همینطور پادکست ویژه برنامه اول مهر ما را بلافاصله بعد از پخش از همین وب سایت دانلود کنید.

در صورتیکه تمایل دارید در برنامه شرکت کنید می توانید از همین حالا به ما ایمیل بزنید

Bamdadi@bbc.co.uk

یا با تلفن پیامگیر ما در لندن تماس بگیرید

۰۰۴۴۳۷۰۴۱۲۲۲۲۲

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.