دعوت به همکاری: کارمند روزمزد در بی‌بی‌سی فارسی

توجه: مهلت ارسال درخواست برای این شغل به پایان رسیده است.

بی‌بی‌سی فارسی در نظر دارد از تعدادی کارمند روزمزد (Casual Worker) دعوت به همکاری کند.

بخش فارسی بی‌بی‌سی در لندن مستقر است و برای مخاطبان تلویزیونی، رادیویی و آنلاین خود در سراسر دنیا، بخصوص در ایران، افغانستان و تاجیکستان خبر و گزارش منتشر می‌کند. تولیدات بخش فارسی شامل خبر و گزارش های تحلیلی و برنامه‌هایی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و تفریحی است.

کارمندان روزمزد به عنوان تهیه‌کننده در سرویس فارسی فعالیت خواهند کرد. وظایف تهیه‌کننده شامل پژوهش و تولید مطالب به زبان فارسی برای رادیو، تلویزیون یا آنلاین است. از تهیه‌کننده همچنین انتظار می رود در برنامه‌ریزی و گردآوری خبر و ترجمه و اقتباس سریع و دقیق مطالب برای پخش رادیو و تلویزیونی یا انتشار در آنلاین همکاری داشته باشد.

داوطلبان باید به زبان فارسی تسلط کامل داشته باشند. آنها در عین حال باید از توانایی کامل درک مطلب به زبان انگلیسی برخوردار باشند. شناخت عمیق رویدادهای ایران، منطقه و جهان و آگاهی از روند تحولات در وضعیت رسانه ای منطقه و خواست مخاطبان از دیگر شرایط لازم برای کار در بخش فارسی بی‌بی‌سی است.

داوطلبان باید از دانش و تجربه به روز در زمینه روزنامه‌نگاری رادیویی، اینترنتی، تلویزیونی یا مطبوعاتی و همچنین مهارت‌های لازم کامپیوتری برخوردار و به تایپ فارسی مسلط باشند. تجربه کار با اینترنت و آمادگی برای فعالیت در محیطی پویا و در حال تحول نیز از دیگر شرایط موفقیت در همکاری با بخش فارسی بی‌بی‌سی است.

برخورداری از توانایی نوشتن مطالب به زبانی ساده و روشن و شیوه ای خلاق و جذاب، دقت در ترجمه و اقتباس، آشنایی با قالب‌های مختلف رسانه‌ای، و سرعت و وقت‌شناسی در کار خبری از دیگر خصوصیات مورد نظر است.

داوطلبان باید با استانداردها و اصول بی‌بی‌سی در مورد تولیدات روزنامه نگاری آشنایی داشته و آمادگی داشته باشند ضوابط و ارزش‌های این سازمان را در تولیدات خود به کار گیرند.

داوطلبان حتما باید دارای پروانه کار در بریتانیا باشند و در موقع فرستادن سوابق کاری، وضعیت اقامت و اجازه کار در بریتانیا را توضیح دهند.

روند انتخاب همکاران:

مرحله اول : لطفا سوابق کار خود را به زبان انگلیسی تا سی و یکم اکتبر سال ٢٠١٢ به آدرس زیر ای‌میل کنید: (توجه: مهلت ارسال درخواست برای این شغل به پایان رسیده است).

مرحله دوم: در صورت انتخاب برای بررسی بعدی، از شما خواسته خواهد شد تا در یک امتحان کتبی شرکت کنید.

مرحله سوم: از داوطلبانی که مرحله ارزیابی اولیه را با موفقیت بگذرانند، برای مصاحبه حضوری دعوت به عمل خواهد آمد.

پاسخ به چند پرسش در مورد کارمند روزمزد

 1. کارمند روزمزد در بی‌بی‌سی کیست؟
 2. کارمند روزمزد کسی است که از او برای روزهای مشخص، انجام پروژه‌های کوتاه‌مدت و پر کردن شیفت‌های مورد نیاز (مثلا زمانی که کارمندی به مرخصی رفته است) دعوت به کار می‌شود.
 3. کارمند روزمزد می‌تواند کار پیشنهاد شده را رد یا قبول کند. از آن جایی که او کارمند رسمی بی‌بی‌سی نیست مقررات استخدامی بی‌بی‌سی شامل او نمی‌شود.
 4. آیا ممکن است کار روزمزدی به کار موقت یا دائمی تبدیل شود؟
 5. چنین تضمینی وجود ندارد. البته کار روزمزدی ممکن است زمینه مناسب برای کسب تجربه در بی‌بی‌سی باشد و زمانی که فرد برای شغل ثابتی در بی‌بی‌سی تقاضا می‌کند، می تواند در ارزیابی پیشینه شغلی اش مفید باشد. بی‌بی‌سی موظف است به هنگام استخدام با رعایت ضوابط استخدام عادلانه زمینه رقابت را برای همه فراهم کند. کارمندان روزمزد بی‌بی‌سی هم باید به شیوه رایج برای مشاغل قراردادی یا دائمی بی‌بی‌سی تقاضا کنند.
 6. برای کار روزمزد در بی‌بی‌سی، به اجازه کار در بریتانیا نیاز است؟
 7. بله. از کارمندان روزمزد خواسته می‌شود در صورت گزینش برای مراحل بعدی استخدام، اطلاعات مربوط به اجازه کار در بریتانیا را به بی‌بی‌سی ارائه کنند.
 8. آیا کارمند روزمزد می تواند همزمان برای سایر مشاغل بی‌بی‌سی در بخشهای دیگر درخواست کار کند؟
 9. بله. داشتن قرارداد روزمزد مانع تقاضای کار در بخش های دیگر بی‌بی‌سی نمی شود، اما روش مطلوب این است که کارمندان روزمزد علاوه بر ذکر تعهدات شغلی دیگر خود، اطلاع دهند چه روزهایی برای کار آماده و حاضر هستند.
 10. آیا کارمندان روزمزد آموزش خواهند دید؟
 11. براساس مقررات بی‌بی سی و مشخصات شغلی، کارمندان روزمزد در صورت لزوم در زمینه های ضروری و متناسب با کارهایی که به آنها واگذار می‌شود، آموزش می‌بینند.