نقش واژه ها در جنگ عراق - روش شناسی

به روز شده:  11:30 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

این تحقیق بر پرتکرارترین واژه هایی متمرکز شده که توسط دو رئیس جمهوری آمریکا، جورج بوش و باراک اوباما، و سایر مقامات بلندپایه آن کشور در طول ۱۰ سال گذشته درباره جنگ عراق به کار رفته است.

در این پژوهش تنها سخنرانی های رسمی مقامات دولتی مورد تحلیل قرار گرفته است.

چرا فقط گفتار مقامات آمریکایی را بررسی کردیم؟

در ابتدا تصمیم بر آن بود که نتایج به دست آمده در پژوهش را با گفتار دیگران درباره جنگ عراق مقایسه کنیم، ولی نتوانستیم یک منبع منسجم از صحبت های دیگران پیدا کنیم که با سخنرانی های رسمی مقامات آمریکایی قابل مقایسه باشد.

به همین دلیل برای برقراری توازن در این تحقیق از زاهره حرب، کارشناس رسانه های عرب زبان و کلیک استاد ارشد روزنامه نگار در دانشگاه سیتی لندن، خواستیم تا درباره این موضوع از دیدگاه رسانه های عرب نظر دهد.

این دیدگاه با نقل قول هایی مربوط به هر سال تکمیل شده است تا نشان دهیم هر واژه مهم چطور مورد استفاده قرار گرفته است.

سخنرانی ها چگونه انتخاب شدند؟

ما ۱۴۸ متن سخنرانی را که از ژانویه ۲۰۰۳ تا فوریه ۲۰۱۳ ایراد شده بود، تحلیل کردیم.

در مورد سخنرانی های جورج بوش، متون را از کلیک بایگانی کاخ سفید و در مورد باراک اوباما متون سخنرانی را از کلیک وبسایت فعلی کاخ سفید گرفته ایم.

در مواردی که امکانپذیر بود، تنها متن کامل سخنرانی ها یا بیانیه ها در مورد عراق بررسی شدند. این متون از نظر ماهیت و حجم متفاوت بودند شامل سخنرانی های داخلی، سخنرانی در سازمان ملل، سخنرانی های خطاب به نیروهای نظامی در عراق و سخنرانی های هفتگی در رادیو بودند.

هدفمان این بود که در هر دوره شش ماهه، ۱۰ سخنرانی را مورد بررسی قرار دهیم، ولی متون قابل دسترسی در طول زمان های مختلف بسیار متفاوت بودند.

از سال ۲۰۰۹ که باراک اوباما رئیس جمهوری شد و حضور نظامی آمریکا در عراق به پایان خود نزدیک می شد، سخنرانی های کمتری درباره عراق ایراد شده است.

بنا بر این، در دوره آخر مورد بررسی ما، بیشتر از مصاحبه ها و نشست های مطبوعاتی استفاده کردیم.

بعد از خروج نیروهای آمریکایی از عراق در دسامبر ۲۰۱۱ موضوع عراق از برنامه سیاسی واشنگتن خارج شد و بندرت متنی برای تحلیل وجود داشت. بنا بر این اطلاعات موجود برای سال ۲۰۱۲ و دو ماه اول سال ۲۰۱۳ بسیار محدود بود.

نحوه بررسی سخنرانی ها

سخنرانی ها در دوره های زمانی شش ماه دسته بندی و سپس با یک نرم افزار پیشرفته ویژه تحلیل مفهومی محتوا، که از سوی بخش مانیتورینگ بی بی سی در اختیار ما قرار گرفت، بررسی شدند.

سپس با کمک گرفتن از یک کارشناس مسائل خاورمیانه در بی بی سی، نتایج به دست آمده تفسیر و فهرستی از ۸۶ واژه کلیدی تهیه شد. بعضی از آنها گروهی از واژه های مربوط به هم است که یک مفهوم را دارند.

به طور مثال، کلید واژه "تسلیحات کشتار جمعی" با واژه های دیگری مانند "سلاح های شیمیایی"، "سلاح های هسته ای"، "سلاح های بیولوژیک" و چند واژه دیگر، در یک گروه قرار گرفتند.

ما سپس این ۸۶ واژه را بیشتر بررسی کردیم و میزان تکرار شدن آنها را به صورت درصد به دست آوردیم و سرانجام یک عداد به عنوان ارزش هر واژه به دست آمد. بنا بر این، در هر سال یک ارزش قابل مقایسه برای هر واژه کلیدی داشتیم.

در مرحله بعد، ما بر ۱۵ عددی که نمایانگر ارزش بالاتری بودند، متمرکز شدیم. این عددها به ۵۲ کلید واژه مربوط می شدند. در این مرحله ما آنهایی را که مفهوم دارتر بودند را انتخاب کردیم و شمار واژه ها را به ۴۱ رساندیم.

متن های سخنرانی برای سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ آنقدر کم بودند که نتوانستیم تحلیل های مورد نظرمان را روی آنها انجام دهیم. بعد از خواندن متون موجود برای این دوره با دقت فراوان، ما دو مفهوم تکرار شده را یافتیم و به این ترتیب شمار کل واژه به ۴۳ رسید که در وبسایت ارائه شده است.

فهرست کامل واژه های کلیدی و ارزش مربوط به آنها را کلیک اینجا ببینید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.