به چالش کشیدن حجاب در مسابقات جهانی شطرنج زنان در ایران

Image caption ایران پیش از این میزبانی مسابقات جایزه بزرگ شطرنج زنان جهان را برعهده داشت که برخی از شرکت کنندگان به داشتن حجاب اجباری اعتراض کرده بودند

میزبانی ایران برای مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان که قرار است بهمن ماه در تهران برگزار شود، جنجال آفرین شده است.

بعضی از ستارگان شطرنج جهان مانند نازی پایکیدزه به دلیل حجاب اجباری در ایران خواستار تحریم این مسابقات شده اند. خانم پایکیدزه، شطرنج باز آمریکایی و استاد بین المللی شطرنج به روزنامه تلگراف گفت: "این به هیچ وجه قابل قبول نیست که یکی از بزرگترین مسابقات زنان در جایی برگزار شود که امروزه زنان باید در آن به اجبار حجاب داشته باشند."

گروهی دیگر مانند سوزان پولگار رییس کمیسیون شطرنج زنان فدراسیون جهانی معتقدند باید به "تفاوت های فرهنگی" کشور میزبان احترام گذاشت.

بعضی از مخالفان حجاب اجباری، ضمن دفاع از این شطرنج بازان می گویند فدراسیون بین المللی شطرنج نباید مسابقات را در ایران برگزار کند. آنها با حضور سیاستمدارن زن خارجی هم که با حجاب به ایران می روند مخالفند و می گویند جمهوری اسلامی قوانین خود را نه تنها به زنان ایرانی که به زنان بقیه دنیا هم دیکته می کند و آنان که می توانند، نباید به این اجبار تن بدهند.

اما گروهی دیگر می گویند نتیجه چنین کاری تنها منزوی شدن زنان ایرانی و از دست رفتن فرصت برای رشد ورزش آنها است.

به نظر شما بهترین رویکرد به این مساله چیست؟ به نظر شما آیا جامعه جهانی، تبعیض ایران علیه زنانش را به رسمیت شناخته است؟ آیا احترام به "تفاوتهای فرهنگی" یا قانون کشور میزبان، تن دادن زنان خارجی به پوشیدن حجاب در ایران را توجیه می‌کند؟

آیا می‌توان در این مسابقات شرکت کرد و همزمان محدودیت‌های علیه زنان در ایران را زیر سوال برد؟ آیا برگزاری چنین مسابقاتی زمینه ارتقای زنان ایران در ورزش‌ و ابعاد اجتماعی دیگر را هم فراهم می کند؟ کدام طرف این بحث شانس بیشتری برای بهبود وضعیت زنان در ایران را دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.