درباره دستورالعمل دولت افغانستان به عزاداران شیعه چه فکر می‌کنید؟

حق نشر عکس AP
Image caption دولت افغانستان گفته از تیغ‌زنی در عزاداری‌ها جلوگیری می‌شود

دولت افغانستان از عزاداران شیعه در شهر کابل خواسته به خاطر ناامنی، از راه اندازی دسته‌های عزاداری در خیابان‌های پایتخت خودداری کنند.

در بیانیه مشترک وزارت حج و اوقاف افغانستان و پلیس شهری (گارنیزیون) کابل گفته شده این تصمیم، به خاطر جلوگیری از حوادث و ناامنی گرفته شده‌است.

یک حمله انتحاری در مراسم عاشورای سال ۱۳۹۰ خورشیدی در غرب کابل، دست کم هشتاد کشته برجای گذاشت.

شما درباره این اطلاعیه چه فکر می‌کنید؟ آیا موافق حذف راهپیمایی و دسته‌های عزاداری در مراسم محرم، به خاطر نگرانی از ناامنی‌ها هستید؟

در پانزده سالی که از سقوط طالبان می‌گذرد، آزادی‌های مذهبی در افغانستان گسترش یافته و شیعیان این کشور، مناسبت‌های عقیدتی خود، از جمله جشن میلاد بزرگان دین و سوگواری در سالروز درگذشت آنها را افزون بر مساجد و تکیه خانه‌ها، در سطح خیابان‌ها نیز برگزار می‌کنند.

دولت افغانستان در اطلاعیه اخیرش از سخنرانان مراسم عزاداری و رسانه‌ها خواسته "اعتدال و میانه‌روی" را حفظ کنند و از "بحث‌های اختلاف برانگیز" میان مردم پرهیز کنند.

همچنین از سوگواران محرم خواسته شده از اسفتاده از بلندگوهایی که آرامش مردم را برهم می‌زند خودداری کنند و در مناطق غیرشیعه نشین، پرده‌های سیاه و نشانه‌های عزاداری نصب نکنند.

درباره این توصیه‌ها چه فکر می‌کنید؟ آیا پخش نوحه‌ و عزاداری از بلندگوها در دهه محرم، آرامش شما را برهم می‌زند؟ درباره نصب نشانه‌ها و پرده‌های عزاداری در مناطق غیرشیعه نشین افغانستان چه فکر می‌کنید؟

برخی از عزاداران شیعه در افغانستان در ماه محرم از قمه و زنجیرهای تیغ‌دار استفاده می‌کنند؛ هرچند بارها درباره این روش ها هشدار داده شده و برخی دیگر از شهروندان شیعه مذهب این کشور برای نشان دادن مخالفت با این روش، مردم را تشویق به اهدای خون می کنند.

وزارت حج و اوقاف افغانستان و پلیس شهری کابل این کارها را "خلاف شأن حضرت حسین" خوانده و گفته امسال از "تیغ‌زنی، قمه‌زنی، سینه‌زنی با بدن برهنه، ایجاد مزاحمت و نصب نمودن پرچم‌ها در وسایل نقلیه" جلوگیری می‌شود.

شما هم تیغ‌زنی و قمه‌زنی را "خلاف شان" امام حسین می‌دانید؟ آیا با جلوگیری از این گونه مراسم موافقید؟ فکر می‌کنید اطلاعیه مقامات افغانستان، تاثیری در اینگونه مراسم خواهد داشت؟