تغییر شیوه‌های عزاداری در محرم؛ نظرات شما

مراسم عزاداری محرم در ایران حق نشر عکس isna

مراسم عزاداری محرم وارد روزهای اوج خود شده است. مداحی ها رونق گرفته اند، دسته ها را در جای جای شهرهای ایران می توان دید و مجالس عزاداری و تکایا هم در شهرهای مختلف به تکاپو افتاده اند.

درباره مراسم و عزاداری های ویژه ماه محرم چه فکر می کنید؟

آلبومهای عکس منابع خبری از ایران حاکی از آن است که ظاهر عزاداران در سالهای اخیر با سالهای گذشته متفاوت است.

آیت الله خامنه ای رهبر ایران حدود سه سال پیش گفت خانم هایی بودند که در عرف معمول به آنها بد حجاب می گویند اشک هم از چشمانشان سرازیر است. حالا با این افراد چه کنیم؟ ردش کنیم؟ مصلحت است؟ حق است؟ این افراد نقص دارند و نقصشان ظاهر آنهاست.

کاربران شبکه های اجتماعی امسال هم مانند چند سال گذشته پست های زیادی درباره غذاهای نذری می گذارند که در برخی از آنها هم انتقادهایی را نیز مطرح می کنند. آنچه امسال برجسته شده شیوه ها و نشانه های متفاوت عزاداریست مانند یا حسین نوشتن بر روی ماشینهای گران قیمت، مدل های مو و طرح های ناخن ویژه محرم. برخی کاربران شبکه های اجتماعی معتقدند همان افرادی که با پارتی رفتن و آنچه حکومت بدحجابی می نامد برخی معیارهای حکومت را نقض می کنند، شبهای عزاداری محرم در هیات ها و دسته ها و تکایا حاضر می شوند و نوارهای نوظهور نوحه هایی را در ماشینهایشان بلند می کنند که عمدتا روی آهنگهای خواننده های لس آنجلسی خوانده می شود. آیا شما این دو رو مغایر هم می دونید؟

آیا شما هم مشاهده ای از عزاداری هایی که گفته می شود با چند سال گذشته متفاوت است داشته اید؟ به نظر شما عوامل و دلایل بروز این تغییرات چیست؟

برخی می گویند این شیوه برخورد باعث بی قدر و قیمت شدن دستورات دینی می شود اما برخی دیگر می گویند برای جذب جوانان به دین و مراسم دینی باید به این تفاوتها تن دارد. آیا با این تغییرات موافقید و آن را لازمه زندگی مدرن امروز می دانید یا مانند منتقدین معتقدید شیوه های نوین عزاداری به بیراهه می رود و تاثیرات سوء دارد؟

موضوعات مرتبط