نظامیان و انتخابات؛ مرز 'روشنگری' و 'دخالت' کجاست؟

حق نشر عکس MEHR
Image caption رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران ایران

معاون سیاسی سپاه پاسداران در واکنش به ابلاغ سیاست‌های انتخابات توسط رهبر ایران گفته است که باید مرزی میان دخالت نیروهای مسلح در انتخابات و روشنگری وجود داشته باشد. او روشنگری درباره احزاب را از وظایف این نیروها خوانده است.

رسول سنایی‌راد از این موضوع انتقاد کرده که بعضی فعالان سیاسی تبیین و روشنگری نیروهای مسلح را "فعالیت سیاسی" تلقی می‌کنند.

به نظر شما مرز دقیق میان "دخالت" و "روشنگری" در کجاست؟

فکر می کنید نیروهای نظامی تا چه حد باید اجازه تاثیرگذاری در روند برگزاری انتخابات را داشته باشند؟

معاون سیاسی سپاه پاسداران در حالیکه "گروه‌شناسی و شخصیت‌شناسی" چهره‌های سیاسی در انتخابات را از وظایف این نیروها اعلام کرده٬ می‌گوید در انتخابات نباید از امکانات و اعتبار سازمانی علیه اشخاص و احزاب به گفته او "مجاز" استفاده شود.

به عقیده شما تجربه عملی چه نشان می‌دهد؟ آیا نیروهای مسلح از دخالت در انتخابات پرهیز کرده اند یا به نظر شما در انتخابات دخالت کرده اند؟

منظور معاون سیاسی سپاه پاسداران از "دخالت در انتخابات" چیست؟ چگونه رابطه ای بین نیروهای مسلح وانتخابات دخالت محسوب می شود؟

آیت الله علی خامنه‌ای روز شنبه سیاست‌های کلی حکومت ایران در زمینه انتخابات را به روسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرد. در بخش هایی از سیاست‌های ابلاغ شده، بر "تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی"، "شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی" و "ممنوعیت استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و تبلیغاتی توسط نامزدها و احزاب و برخورد به‌موقع دستگاه‌های ذی ربط" تاکید شده است.

فکر می کنید که سیاست های ابلاغ شده تاثیری بر نحوه برگزاری انتخابات خواهد داشت؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.