ارزیابی شما از عملکرد فانی در آموزش و پرورش

حق نشر عکس TASNIM

علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران از کابینه دولت روحانی کنار رفت ومحمد بطحایی به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شده است. فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شده است.

آقای فانی که خود را برای استیضاح در مجلس آماده می‌کرد در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ایران نوشته بود "پس از اطلاع از نظر" آقای روحانی درخصوص "ضرورت ترمیم کابینه" با وجود آمادگی برای دفاع از عملکردش در جلسه استیضاح آماده است که تصمیم رئیس جمهور ایران درباره ادامه کارش را بپذیرد. پس از آن بود که خبر "پذیرش" استعفای فانی روی خبرگزاری‌ها رفت.

نظر شما در مورد کارنامه سه ساله آقای فانی چیست؟

درباره چگونگی کنار رفتن علی‌اصغر فانی از وزارت چه فکر می‌کنید؟

آموزش و پرورش ایران بزرگترین وزارتخانه ایران از نظر تعداد پرسنل و بودجه است. طبق لایحه بودجه سال ۹۵ وزارت آموزش و پرورش با بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان، بالاترین بودجه را دارد. این وزارتخانه مسئولیت تعلیم و تربیت حدود ۱۲ میلیون دانش‌آموز را بر عهده دارد.

در نامه استیضاح فانی، نمایندگان طراح استیضاح، هدف خود را "حفظ منافع حدود یک میلیون فرهنگی و ۱۲ میلیون دانش آموز و انتقال فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی به نسل آینده و مبارزه با تهاجمات فرهنگی" اعلام کرده‌ بودند.

از آن سو با استناد به همین اعداد و ارقام، بعضی از منتقدان "عزل" و انتصاب اخیر را در چارچوب برنامه‌ریزی برای انتخابات و اصولا به عنوان حرکتی سیاسی در کابینه برآورد می‌کنند.حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از تغییر سه وزیر در کابینه‌اش و گفته "گاهی به تثبیت مدیر و گاهی به تغییر مدیر نیاز است". او از منتقدانش خواسته "ذهن مردم را مشوش نکنند" و گفته "حرف‌های صد من یک غاز [درباره ترمیم کابینه] ارزشی ندارد".

وزارت آموزش و پرورش و زیرمجموعه هایش، در بیش از سه سالی که که آقای فانی آن را اداره می کرد، چه تغییراتی کرد؟

از وزیر آینده، در حدود هشت ماهی که از عمر دولت آقای روحانی باقی است، چه انتظاراتی دارید؟