راه حل بحران پناهجویان 'جنگل' چیست؟

حق نشر عکس PA

روند تخلیه اردوگاه پناهجویان در بندر کاله فرانسه که به نام "جنگل" معروف شده، قرار است از روز دوشنبه ۲۴ اکتبر آغاز شود. پیشتر هزاران اعلامیه در این منطقه پخش شده بود که به ساکنان هشدار می‌داد پیش از آنکه اردوگاه با بولدوزر خراب شود، آن را ترک کنند. بر اساس آمار رسمی، ۷ هزار پناهجو که عمدتاً خواهان رسیدن به بریتانیا هستند، در این اردوگاه به‌سر می‌برند، اما گروه‌های خیریه شمار آنها را نزدیک به ۱۰ هزار نفر می‌دانند.

هزاران نفر از مردم شهر کاله که خواهان بسته شدن اردوگاه جنگل هستند، ماه گذشته تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به مشکلاتی که این اردوگاه برای شهر ایجاد کرده برگزار کردند. به گفته این معترضان وجود اردوگاه جنگل" باعث ناامنی و رکود اقتصادی" منطقه شده است.

شما درباره تصمیم دولت فرانسه به تعطیل کردن اردوگاه جنگل چه فکر می‌کنید؟

وظیفه دولت فرانسه در قبال پناهجویان این اردوگاه چیست؟ اگر خبرهای اردوگاه جنگل را دنبال می‌کنید عملکرد دولت فرانسه را در چند سالی که پناهجویان در این اردوگاه مستقر بوده‌اند، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر شما فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی چه وظیفه‌ای در برابر شهروندان خود و مردم مناطق نزدیک به اردوگاه‌های پناهندگان دارند؟

پناهجویان و گروه‌های حامی آنها، به بسته شدن اردوگاه جنگل اعتراض کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که حدود ۱۵۰۰ نفر از پناهجویان حاضر به ترک اردوگاه نباشند. این در حالی است که مدافعان بسته شدن این اردوگاه وضعیت معیشتی پناهجویان را در این منطقه نامناسب ارزیابی می‌کنند و معتقدند پناهجویان در اردوگاه‌های قانونی فرانسه شرایط زندگی بسیار بهتری خواهند داشت. وزیر مسکن فرانسه گفته است که "بدون شک باید به وضعیت آشفته اردوگاه جنگل پایان داد" و تاکید کرده که "گذراندن یک زمستان دیگر در اردوگاه جنگل ناممکن است".

سازمان‌های خیریه می‌گویند برخی از این پناهجویان به این دلیل اردوگاه کاله را ترک نمی‌کنند که مایل نیستند به سایر نقاط فرانسه منتقل شوند و می‌خواهند به بریتانیا بروند.

آیا پناهجویان باید حق تصمیم‌گیری در مورد این داشته باشند که به کدام کشور پناهنده شوند، یا بر اساس ظرفیت‌های موجود در اولین کشوری که آنها را قبول می‌کنند بمانند؟

با توجه به اینکه مقصد بسیاری از این پناهجویان بریتانیاست، این کشور چه وظیفه ای نسبت به پناهجویان مستقر در کاله دارد؟

یک متمم قانون مهاجرت بریتانیا، دولت را موظف می‌کند که انتقال کودکان و نوجوانان پناهنده بدون‌همراه از اروپا به داخل بریتانیا را میسر کند. بر همین اساس اولین گروه از افرادی که می‌گویند زیر ۱۸ سال دارند و بدون والدین‌شان در اردوگاه جنگل بودند به بریتانیا منتقل شده‌اند.

ظاهر برخی این افراد، شک و تردیدهایی در باره سن واقعی آنها به میان آورد، تا جایی که یک نماینده پارلمان بریتانیا خواهان آزمایش دندان این پناهجویان برای تشخیص سن واقعی آنها شد؛ پیشنهادی که جنجال برانگیز شد و مخالفت‌هایی به دنبال داشت.

به نظر شما کشورهای اروپایی میزبان پناهجویان باید برای ورود "کودکان و نوجوانان" به این کشورها شرایط خاصی در نظر بگیرند یا بدون قید و شرط همه افراد زیر ۱۸ سال را بپذیرند؟

نهادهای غیردولتی و خیریه‌ها برای کمک به حل بحران پناهجویان چه کارهایی باید انجام دهند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.