سرطان در افغانستان؛ تجربیات و نظرات شما

حق نشر عکس SPL

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید سالانه در افغانستان ۲۰ هزار نفر به انواع سرطان مبتلا می‌شوند و از این تعداد ۳۵۰۰ مورد سرطان پستان است که نیمی از زنان مبتلا جانشان را از دست می‌دهند.

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان روز یکشنبه، دوم عقرب/آبان گفت بر اساس آمار و اطلاعات سازمان بهداشت جهان، از مجموع مبتلایان به سرطان پستان در افغانستان سالانه ۱۷۰۰ زن جان خود را از دست می‌دهند.بیماری سرطان پستان اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است اما پایین بودن سطح آگاهی در مورد آن، مانع تشخیص به موقع این بیماری در افغانستان می‌شود. اکنون دو مرکز تشخیص و درمان سرطان در کابل و هرات وجود دارد.

سرطان پستان در افغانستان

اگر شما یا اطرافیان‌تان در افغانستان با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کنید چه مشاهده و تجربه‌ای از روند تشخیص و درمان سرطان در افغانستان دارید؟ آیا در مورد سرطان آگاهی‌ها لازم به شما داده می‌شود؟ امکانات درمانی ویژه سرطان را در کدام شهر یا کشور یافته‌اید؟

چاقی، نداشتن تمرینات بدنی، نوشیدن مشروبات الکلی، قاعدگی در سنین پایین، حاملگی در سنین بالا و یا حامله نشدن از جمله مواردی است که وزیر بهداشت افغانستان به عنوان عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان از آنها نام برد اما فرهاد دریا، هنرمند افغان، سفیر مبارزه با سرطان در افغانستان می‌گوید مشکل مبارزه با سرطان پستان در افغانستان تنها نبود امکانات برای تشخیص و مداوا نیست بلکه مشکل بزرگتر سنت و فرهنگ در این کشور است.به گفته وی، "غیرت افغانی" در مواردی در افغانستان مانع تشخیص و درمان این بیماری می‌شود و زن را به کام مرگ می کشاند. پزشکان افغان می‌گویند این بیماری، پس از مرگ‌های هنگام زایمان در افغانستان، علت بیشترین مرگ‌ومیر زنان در این کشور است.

آیا شما مشاهده‌ای از روند تشخیص و درمان سرطان پستان در افغانستان دارید؟ مانع اصلی تشخیص و درمان سرطان پستان در افغانستان چیست؟ آیا با زنانی مواجه شده‌اید که بخواهند به هر دلیلی تنها به پزشک زن مراجعه کنند؟ این امکان چقدر در افغانستان برایشان فراهم است؟