افزایش فعالیت داعش در افغانستان؛ آیا نگرانید؟

Image caption گروه داعش بیشتر در شرق افغانستان فعال است

منابع محلی ولایت غور در مرکز افغانستان اعلام کردند که نیروهای که خود را وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌دانند، در جریان ربودن رمه های گوسفند مردم محلی با نیروهای امنیتی و مردم منطقه درگیر شدند و دستکم ۲۸ غیرنظامی را در این ولایت کشته‌اند.

پیشتر نیز حملات داعش در روز تاسوعا و عاشورا در کابل و بلخ سی کشته و بیش از صد زخمی بجا گذاشت. این در حالی است که تا کنون فعالیت‌های داعش بیشتر در شرق و شمال افغانستان گزارش شده بود.

افزایش فعالیت‌های داعش در حالی است که این گروه چندین پایگاهش در عراق را از دست داده و هم اکنون نیز نیروهای ارتش عراق با حمایت آمریکا در جریان بازپس گیری موصل، مرکز خلافت داعش با این گروه در نبرد هستند.

آیا نگران افزایش فعالیت‌های داعش در نقاط مختلف افغانستان هستید؟ به نظر شما ضعیف شدن داعش در عراق می‌تواند پایگاه این گروه را از عراق به افغانستان منتقل کند؟

والی ولایت غور گفته که این نیروهای داعش از مردم محلی ولایت غور هستند که قبلا با گروه طالبان همکار بودند و حالا به داعش پیوسته‌اند. این در حالی‌است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پیشتر گفته بود "داعش یک پدیده افغانی نیست" و پایگاه مردمی ندارد. در همین حال دولت افغانستان با نمایندگانی از طالبان مذاکره کرده و در صدد است با این گروه صلح کند.

آیا فکر می‌کنید داعش می‌تواند در مناطقی از افغانستان از حمایت مردم محلی برخوردار باشد؟ در صورتی‌که طالبان با حکومت افغانستان صلح کند، آیا فکر می‌کنید داعش می‌تواند با جذب اعضای پیشین طالبان فعالیت‌هایش را در افغانستان افزایش دهد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.