نظر شما در باره راهیابی جوانان ایران به جام جهانی فوتبال

حق نشر عکس AFP

تیم ملی فوتبال جوانان ایران با شکست ازبکستان و راهیابی به نیمه نهایی مسابقات قهرمانی آسیا، صعود خود به جام جهانی را قطعی کرد. تیم جوانان ایران برای اولین بار است بعد از ۱۶ سال است که به جام جهانی صعود می‌کند. چندی پیش تیم ملی نوجوانان ایران هم موفق شد به جام جهانی فوتبال نوجوانان راه پیدا کند.

به نظر شما چه عواملی در عملکرد موفق تیم ملی فوتبال جوانان ایران در این مسابقات و راهیابی به جام جهانی موثر بوده است؟ آیا برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال و کادر فنی را در موفقیت فوتبال جوانان موثر می‌دانید یا فکر می کنید این موفقیت صرفا به دلیل استعداد و تلاش خود بازیکنان بوده است؟

تیم ملی جوانان ایران در ادامه مسابقات قهرمانی آسیا، در بازی نیمه‌نهایی در مقابل عربستان ۵-۶ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند. به گفته کارشناسان در این بازی که یکی از جذاب‌ترین بازی‌های این دوره از مسابقات بود، با وجود تنوع تاکتیکی، هم‌سطح نبودن بازیکنان یکی از دلایل نتیجه نگرفتن تیم ایران بوده است. در بین بازیکنان تیم‌ جوانان ایران تنها شش بازیکن سابقه همراهی تیم‌‌های بزرگسالان لیگ برتر ایران را در کارنامه خود دارند.

شما فکر می‌کنید چرا تیم ایران با وجود کسب سهمیه صعود به جام جهانی، در بازی با عربستان شکست خورد و به فینال آسیا نرسید؟ به نظر شما صعود تیم ایران به جام جهانی اهمیت بیشتری داشته است یا قهرمانی در مسابقات آسیا؟

توجه باشگاه‌های حرفه‌ای دنیا به مسابقات زیر نوزده سال و انگیزه بالای بازیکنان این رده سنی‌ برای جلب توجه استعدادیاب‌ها و حضور در لیگ‌های معتبر دنیا باعث می‌شود مسابقات این رده سنی‌ همواره از کیفیت و هیجان خاصی‌ برخوردار باشد. اما در ایران عدم اعتماد مربیان لیگ برتر برای بازی دادن به جوانان زیر ۱۹ سال و نبود لیگ‌های سراسری و دیدار‌های بین المللی باشگاهی یکی دیگراز دلایل نتیجه نگرفتن این رده سنی‌ فوتبال ایران در آسیا است.

به نظر شما برای پرورش استعدادهای مناسب در فوتبال ایران چه کارهایی باید انجام شود؟

آیا موفقیت فوتبال جوانان می‌تواند منجر به موفقیت‌های آینده فوتبال ایران در رده‌های سنی بالاتر شود؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.