رسانه‌ها در دوره روحانی: آزادتر یا محدودتر؟

حق نشر عکس PRESIDENT.IR

چند روز پیش صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران گفته‌های اخیر حسن روحانی درباره برخورد با مطبوعات را افترا و توهین خواند و رئیس جمهوری ایران را به دورویی متهم کرد. حسن رو حانی هفته پیش در نمایشگاه مطبوعات تهران گفته بود: "از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته نیست.‏ نباید با بهانه‌های واهی، قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم."

آقای روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی خود بارها در باره آزادی مطبوعات سخن گفته و حتی وعده داده بود که از رسانه‌ها شکایت نکند.

شما عملکرد دولت روحانی را در رابطه با آزادی مطبوعات چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نهادهای بین‌المللی حمایت از رسانه‌ها، ایران را یکی از بزرگترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان می‌دانند و می‌گویند در میان ۱۸۰ کشور جهان، رتبه ایران از حیث آزادی بیان، ۱۶۹ است. آقای روحانی در سال‌های گذشته در مصاحبه با رسانه‌های خارجی، حتی از این ادعای قوه قضاییه دفاع کرده که در ایران کسی "به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای" دستگیر نمی‌شود.

آیا شما دولت آقای روحانی را در راه ایجاد شرایط مناسب برای آزادی بیشتر مطبوعات موفق می‌دانید یا نه؟ اگر فکر می‌کنید عملکرد قابل قبولی در این زمینه نداشته، علتش چیست؟

صادق لاریجانی در بخشی از سخنانش در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری بدون نام بردن از او گفته بود: "شما خودتان شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است، اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می‌یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید".

نظرتان درباره ادعای آقای لاریجانی در مورد "دوروئی" آقای روحانی چیست؟ شما عملکرد قوه قضائیه و دولت در برخورد با رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران را چگونه مقایسه می‌کنید؟

اگر میخواهید در نوبت شما شرکت کنید میتوانید اطلاعات تماس خود را برای بیبیسی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاههای خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.