مبارزه با آلودگی هوا؛ دولت چه می‌کند، شما چه می‌کنید؟

حق نشر عکس MEHR
Image caption روز یکشنبه این هفته، آلوده‌ترین روز سال در تهران بوده است

مدارس ابتدایی و مهدکودک های تهران به دلیل آلودگی شدید هوا در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، ۲۴ و ۲۵ آبان تعطیل شدند. بر اساس اطلاعیه شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت ایران، میزان آلودگی هوا در دو روز اخیر به دو برابر حد مجاز رسیده. کمیته اضطرار آلودگی هوا هم گفته با موتورسیکلت‌‎های آلاینده و خودروهای فاقد معاینه فنی برخورد خواهد شد.

همچنین به گروه‌های حساس جامعه از جمله کودکان، سالمندان، بیماران و زنان باردار توصیه شده به فضای باز نروند. بر اساس اطلاعیه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، یکشنبه ۲۳ آبان، آلوده‌ترین روز این شهر از ابتدای امسال بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سه شهر استان خوزستان (اهواز، کارون و باوی) هم به دلیل آلودگی هوا، مدرسه‌ها در روز سه‌شنبه تعطیل شده‌است.

بخوانید: زندگی در روزهای آلوده تهران

شما چه مشاهده ای از وضعیت هوای روزهای اخیر در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران دارید؟

آلودگی هوا چه تاثیری بر زندگی و کار شما گذاشته است؟

دولت ایران در سال ۱۳۷۹ "برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای تهران" را تصویب کرد که بر اساس وزارتخانه‌های صنایع و نفت به همراه سازمان حفاظت از محیط زیست، شهرداری تهران و پلیس راهنمایی و رانندگی موظف شدند با انجام طرح‌هایی، هوای تهران را ظرف ۱۰ سال به کیفیت سالم برسانند.

از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، افزایش کیفیت خودروهای تولیدی و سوخت مصرفی، تقویت حمل و نقل عمومی، بهبود معاینه فنی خودروها و همچنین آموزش همگانی و جلب مشارکت مردمی، از جمله بندهای طرح جامع مبارزه با با آلودگی هوا بود. ۱۶ سال از تصویب برنامه و شش سال از مهلت تعیین شده گذشته است، ولی به گفته وزارت بهداشت، سالی ۵ تا ۶ هزار نفر در اثر آلودگی هوا در شهرهای مختلف، عمدتاً تهران، جان خود را از دست می‌دهند.

شما فکر می‌کنید چرا طرح‌های دولت برای مبارزه با آلودگی هوا موفق نبوده و آلودگی هر سال بر می گردد و قربانی می‌گیرد؟

آموزش همگانی و جلب مشارکت مردمی، از بندهای طرح جامع مبارزه با آلودگی هواست؛ آیا نهادهای دولتی در این زمینه موفق بوده‌اند؟

شما و اطرافیان‌تان، چه کارهایی برای کاستن از آلودگی هوا می‌کنید؟

شماری از نماینده‌های تهران در مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای به رئیس جمهور، حسن روحانی، خواستار رسیدگی فوری به معضل آلودگی هوا شده‌اند.

به نظر شما راه حل فوری رسیدگی به آلودگی هوا چیست؟

اگر میخواهید در نوبت شما شرکت کنید میتوانید اطلاعات تماس خود را برای بیبیسی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

تلفن: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

اس‌ام‌اس یا پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.