چشم‌انداز اجرای برجام در دوره ترامپ؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

در چند روز گذشته، با پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، آینده توافق هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ (برجام) به یکی از موضوعات بحث و گمانه زنی در سطح سیاستمداران آمریکا، اروپا و ایران تبدیل شده است.

آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی بارها از این توافق به عنوان یک «فاجعه» یاد کرده بود و از اصل با مفاد آن مخالف بود. پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، یکی مشاوران او تایید کرد که برجام مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. این گفته ها نه تنها واکنش مستقیم دولتمردان ایرانی، که واکنش سیاستمداران اروپایی و شخص اول سیاست امروز آمریکا را هم در پی داشت.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت این از هوشمندی کشورش بوده که «برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست». فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و البته وزیران خارجه این اتحادیه هم همه از این توافق دفاع کردند و اجرا و پایدار ماندن برجام را از اولویتهای اتحادیه اروپا دانستند. و سرانجام در تازه ترین واکنش، باراک اوباما هم یک بار دیگر به جمع مدافعان برجام پیوست و توجه دونالد ترامپ را به واقعیت های توافق هسته ای با ایران جلب کرد. او این توافق را موثر دانسته زیرا به گفته او از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کرده است.

به نظر شما اجرای «برجام» در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ دچار تحول خواهد شد؟ در صورت اصرار دولت جدید آمریکا برای تجدیدنظر در این توافق، طرف ایرانی چه واکنشی نشان خواهد داد؟

فکر می کنید اختلاف نظر فاحش بین دولت بعدی آمریکا و سایر کشورهای ۱+۵ بر سر برجام، چه تاثیری بر تداوم اجرای آن بگذارد؟

به عنوان یک شهروند ایرانی آیا نگران رویکرد دونالد ترامپ با توافق هسته ای هستید، یا از این تغییر رویکرد استقبال می کنید؟

در صورتی که اجرای برجام به دلیل سیاست های تازه واشنگتن با سکته مواجه شود، وضعیت دولت حسن روحانی چند ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آتی در ایران دچار چه تغییراتی می شود؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.