تجربه و مشاهده شما از جرایم جنایی و فعالیت‌های تبهکارانه در افغانستان

Image caption دو تن از متهمان جرایم جنایی در کابل

در ۶ ماه گذشته، بیش از ۱۰۰ نفر در کابل کشته و بیش از سه برابر این شمار، زخمی شده‌اند؛ نه در حملات انتحاری و ناامنی های مرتبط با فعالیت‌های شورشیان، نه در حوادث ترافیکی و بیماری‌ها، بلکه در اثر جرایم جنایی و فعالیت‌های تبهکارانه؛ این آمار را اداره پلیس پایتخت افغانستان ارائه کرده‌است.

گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید در کنار این دو عدد، اگر آمار دزدی و سرقت‌های مسلحانه و دیگر جرائم را هم جمع کنیم، عدد چهار رقمی خواهد بود.

در دیگر شهرهای افغانستان هم، وضعیت بهتر از کابل نیست و موارد متعددی از قتل، سرقت و مسلحانه و آدم‌ربایی گزارش می‌شود. اخیراً ربوده شدن کودکی از یک خانواده فقیر در ولایت فراه افغانستان خبرساز شد. ربایندگان که از خانواده این کودک پول خواسته بودند، ویدئویی از شرایط ناگوار نگهداری او برای خانواده‌اش فرستادند. کودک فراهی در عملیات پلیس فراه آزاد شد و رئیس جمهوری افغانستان قول داد ربایندگان محاکمه علنی شوند.

شما چه مشاهده‌ای از وضعیت جرایم و فعالیت‌های تبهکارانه در کابل و دیگر شهرهای افغانستان دارید؟

اظهارنظرهای ضد و نقیضی درباره افزایش یا کاهش جرایم جنایی در کابل می‌شود. درحالی که رئیس اداره تحقیقات جنایی کابل می‌گوید این گونه جرایم نسبت به سال گذشته، 5 درصد کاهش یافته، یک عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان به بی‌بی‌سی گفت جرایم جنایی در کابل نسبت به سال گذشته سه برابر شده و مردم نگرانند.

بر اساس مشاهدات شما، آیا جرایم جنایی و فعالیت افراد و گروه‌های تبهکار در کابل و شهرهای دیگر بیشتر شده یا کمتر؟ اگر بیشتر شده، فکر می‌کنید علت و ریشه‌های این وضعیت چیست؟

ارزیابی شما از عملکرد پلیس و نیروهای امنیتی افغانستان در برخورد با جرایم جنایی چیست؟ اگر به مشکلی در این زمینه برخورد کرده‌اید، تجربه تان را از واکنش پلیس برای‌مان بنویسید.

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.