مراسم راهپیمایی اربعین ۹۵ تا کربلا؛ مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس UGC
Image caption در مسیر راهپیمایی اربعین به کربلا؛ این عکس را علی، یکی از مخاطبان ما فرستاده

بیش از دو میلیون زائر برای شرکت در مراسم اربعین در عراق ویزا گرفته‌اند و برخی هم بدون ویزا اقدام به گذر از مرز مهران کرده‌اند. آیت الله مکارم شیرازی گفته که سفر این عده بدون ویزا حرام است. او با تاکید بر اینکه راهپیمایی اربعین منحصرا مربوط به شیعیان نیست گفت سنی و غیر مسلمان و حتی مسیحیان هم در راهپیمایی اربعین حضور پیدا می کنند.

آیا شما یا نزدیکان‌تان هم در این اجتماع شرکت کرده‌اید؟ چه تجربه و مشاهده‌ای از این سفر مذهبی دارید؟ اگر در شهرهای مرزی زندگی می‌کنید چه مشاهده‌ای از زائران اربعین دارید؟

آیت الله مکارم این راهپیمایی میلیونی را تبلور عشق به امام حسین خواند و گفت "وهابیت و تکفیریها" با دیدن این اجتماع متوجه می شوند که القائات آنها تاثیری ندارد و به عشق مردم به اهل بیت و امام حسین بیشتر شده است.خبرگزاری‌ها از اختصاص فضای مدارس برای اسکان، اعزام تیم‌های پزشکی، ناوگان اتوبوس به عراق و برقراری امکاناتی مانند اینترنت وای-فای در مسیر راهپیمایی اربعین خبر داده‌اند.

به نظر شما هدف از این راهپیمایی چیست و چرا مراسم اربعین در سالهای اخیر پررنگتر برگزار می‌شود؟

در شبکه های اجتماعی عکسها و فیلم هایی هست که منتشرکنندگان می‌گویند مربوط به بروز درگیری نیروهای ضد شورش با هجوم مردم در مرز مهران است. گفته می‌شود پیرو این درگیری‌ها عده زیادی بدون ویزا از مرز عبور کرده‌اند اما سفیر عراق در ایران این اتفاقات را تکذیب می‌کند و می گوید اینها شایعاتی است که از سوی دشمنان دو کشور ساخته شده است. چند روز پیش ستاد مرکزی اربعین از زائران خواست به دلیل ازدحام جمعیت در مرز مهران از مرزهای شلمچه و چزابه عبور کنند.

نظرتان درباره مدیریت راهپیمایی اربعین چیست؟ اگر تصاویری از این تجمع دارید می توانید آن را به تلگرام ما @bbcshoma یا به آدرس ایمیل ما بفرستید: shoma@bbc.co.uk

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.