حمله به مراسم اربعین در مسجد شیعیان در کابل؛ مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس FB
Image caption مسجد باقرالعلوم

سخنگوی فرماندهی پلیس کابل می‌گوید در حمله امروز به مسجد باقرالعلوم در غرب کابل دست کم ۲۷ نفر کشته و ۳۵ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند. این حمله در جریان مراسم اربعین در این مسجد در خیابان کاتب رخ داده است. سخنگوی وزارت صحت (بهداشت) افغانستان گفته که اجساد ۱۰ نفر و ۴۵ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده و احتمال افزایش شمار تلفات وجود دارد.

اگر مشاهدهای از این انفجار دارید امروز در برنامه «نوبت شما» شرکت کنید.

هنوز هیچ فرد یا گروهی به صورت رسمی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است. برخی منابع گفته‌اند که در این مسجد مراسم اربعین در حال برگزاری بوده است. مشاور شیعه آقای عبدالله در صفحه کاربری خود در فیسبوک نوشته که گروه طالبان مراسم اربعین را در مسجد باقرالعلوم هدف قرار داده و «خانواده‌های زیادی» را به سوگ نشانده است. گروه طالبان هم می‌گوید که انفجار کار اعضای این گروه نیست.

به نظر شما چه گروهی و با چه انگیزه ای ممکن است در طراحی و اجرای این حمله نقش داشته باشد؟ با توجه به اینکه این مسجد از پایگاههای اصلی شیعیان در کابل بوده، آیا می توان حمله امروز را نوعی درگیری فرقهای دانست؟

براساس اعلامیه ای که دفتر اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان منشر کرده، او گفته که «جنایت بزرگ کار دشمنان مردم افغانستان» است، اما مشخص نکرده که منظور او از «دشمنان مردم افغانستان» چه کسانی هستند.

شما فکر میکنید چرا با وجودیکه این مراسم در یک مسجد برگزار شده است، دولت و نیروهای امنیتی از برقراری امنیت در این مراسم عاجز بودهاند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.