تأثیر سخنان ملایان و روحانیون بر وضعیت زنان در ایران و افغانستان

حق نشر عکس AFP
Image caption تجمع زنان افغان به مناسبت روز زن

به تازگی رئیس شورای علمای ولایت تخار افغانستان، در یک سخنرانی که از تلویزیون های این کشور پخش شده و در شبکه های اجتماعی منتشر شده، با توهین به زنان آنها را "بی‌حیاترین طایفه دنیا" خوانده است. این اظهارات بازتاب گسترده‌ای در میان کاربران افغان شبکه‌های اجتماعی و به ویژه زن‌ها داشته است. شورای ولایتی و فعالان حقوق زن در ولایت تخار با انتقاد از موضع مولوی عبدالصمد خواسته‌اند رئیس شورای علمای این ولایت یا پوزش بخواهد و یا مورد تعقیب قانونی قرار گیرد.

شما درباره اینگونه اظهارنظرها درباره زنان از منابر و تریبون‌های رسمی چه فکر می‌کنید؟ چه تجربه و مشاهده‌ای از نقش ملاها و روحانیون در وضعیت زنان افغانستان و ایران دارید؟

به نظر شما چقدر از خشونت هایی که علیه زنان در افغانستان وجود دارد و نیز ضایع شدن حقوق آنها در خانواده ها و جامعه، از سخنان و سخنرانی های روحانیون منشأ می گیرد؟

رییس شورای علمای تخار از تندروترین چهره هایی است که دستکم یک بار خواستار قیام علیه دولت افغانستان شده بود. چندی پیش او گفته بود: زنان نباید ورزش کنند چون پرده بکارت‌شان از بین می‌رود. او قبلا شنای زنان حتی در محیط سرپوشیده را حرام اعلام کرده بود.

در ایران هم آیت‌الله جوادی آملی، مرجع تقلید محافظه‌کار در سال ۱۳۹۳ در مورد ورزش زنان در ایران گفته بود: "فضیلت زن در این نیست، که زن و دختر ما برود پایش را دراز کند و یک کسی را بزند و برای ما مدال بیاورد، فأین تذهبون، به کجا داریم می‌رویم". آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نیز در ابلاغ سیاست‌های جدید جمعیتی وظیفه اصلی زنان را فرزندآوری و تربیت فرزندان دانسته است.

اظهار نظر بعضی از روحانیون در ایران در مورد پوشش زنان "بدحجاب"، روابط زناشویی بیشتر مرد محور و اشتغال و تحصیل زنان هر از چندی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

تاثیر موعظه و موضع‌گیری روحانی‌ها بر وضعیت زنان را چگونه ارزیابی می کنید؟

راه حل چیست؟ آیا فعالان زن در افغانستان می‌توانند با مذاکره با ملاها، شرایط را برای زنان بهتر کنند؟ یا راه‌حل شکایت و پیگیری قانونی را مناسب می‌دانید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.