تومان به جای ریال؛ خوب است، بد است یا فرقی نمی‌کند؟

حق نشر عکس AFP

هیات دولت، تغییر واحد پولی ایران از ریال به تومان را تصویب کرد؛ این قانون برای اجرایی شدن، باید به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان برسد.

تورم انباشته شده در چهار دهه اخیر باعث شده تا ریال ارزش و کارکرد خود را در مبادلات روزمره از دست بدهد و در عمل تومان جایگزین آن شود؛ به گونه‌ای که مردم در معاملات روزمره در هر سطحی، از تومان (ده برابر ریال) استفاده می‌کنند.

به گفته بانک مرکزی ایران، دلیل اصلی تصمیم دولت به جایگزینی تومان به جای ریال، افزایش تورم در دهه‌های اخیر است که از ارزش پول ملی کم کرده است. علاوه بر آن محدودیت چاپ اسکناس درشت منجر به افزایش قابل توجه حجم اسکناس در جریان شده است.

نظر شما در باره تغییر واحد پول ایران و کم کردن یک صفر از پول ملی چیست؟

این تغییر چه تاثیری بر روی معاملات و فعالیت‌های اقتصادی شما یا اقتصاد کل کشور می‌گذارد؟

استفاده از تومان به‌عنوان واحد پول ملی منتقدانی هم دارد که به مشکلاتی مانند افزایش نرخ تورم به دلیل گرد شدن قیمت‌ها و همینطور مشکلات قیمت گذاری کالاها در کوتاه مدت اشاره می‌کنند.

آیا شما هم از به وجود آمدن چنین مشکلاتی نگرانید یا اینکه فکر می‌کنید این‌ها بهای کمی است که برای رسیدن به هدف اصلی باید آنرا پرداخت؟

آیا تصور می‌کنید که بهای اجناس پس از این تغییر، بالا خواهد رفت؟

هواداران استفاده از تومان به عنوان واحد پول به این نکته اشاره می‌کنند که از نظر روانی برابری تومان در مقابل ارزهای خارجی از ریال متناسب‌تر است و حتی ممکن است در سرمایه‌گذاری‌های خارجی هم تاثیر مثبت بگذارد.

آیا شما هم با این نظر موافقید؟ اگر تاجر هستید و با ارزهای خارجی سر و کار دارید فکر میکنید که استفاده از تومان به شما کمک خواهد کرد؟

حذف صفر از پول ملی، سالهاست که در ایران مطرح بوده است و در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین، هم مطرح شده بود اما در آن زمان این طرح نیمه تمام ماند.

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.