نقش بریتانیا در رقابت ایران و عربستان در منطقه

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در دیدار با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان

ترزا می،‌نخست وزیر بریتانیا چند روز پیش با شرکت در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، نقش ایران در منطقه خاورمیانه را «بی ثبات کننده» دانست، و گفت که بریتانیا آماده است با کشورهای عضو این شورا برای عقب راندن «اقدامات تهاجمی ایران» همکاری کند. ‌درباره حضور نخست وزیر بریتانیا در این نشست و اظهارات او علیه ایران چه فکر می کنید؟ آیا بریتانیا در پی تعریف نقش تازه ای برای خود در منطقه خاورمیانه است؟

خانم می همچنین از مذاکره پیرامون بهبود روابط تجاری بریتانیا و کشورهای خلیج فارس حرف زد و گفت در حالیکه کشورش برای خروج از اتحادیه اروپا آماده می‌شود، مایل است «این مذاکرات راه را برای دستیابی به یک توافق تجاری بزرگ هموار کند». بریتانیا همچنین یکی از بزرگترین فروشندگان سلاح به عربستان سعودی محسوب می شود و در ماههای اخیر انتقادهایی هم به خاطر افزایش شمار غیرنظامیان کشته شده در عملیات عربستان در یمن مطرح بوده و گروه هایی در داخل بریتانیا خواهان توقف فروش اسلحه به عربستان شده اند. البته خانم می توقف فروش سلاح به عربستان را منتفی دانسته است. ‌درباره روابط عربستان و بریتانیا چه فکر می کنید؟

اندکی پس از سفر ترزا می به خاورمیانه، اظهارات چند روز پیش وزیر خارجه بریتانیا که ایران و عربستان را به سوء استفاده از مذهب و براه انداختن جنگ های نیابتی در منطقه متهم کرده بود خبر ساز شد. البته دفتر نخست وزیر به سرعت این اظهارات را نظر شخصی بوریس جانسون دانست و بر روابط خوب بریتانیا و عربستان تاکید کرد. ‌‌اختلاف نظر وزیر خارجه و نخست وزیر بریتانیا را باید نشانه نبود سیاست واحد در دستگاه سیاسی این کشور دانست یا نشانه ای از رویکرد دوگانه این کشور در مورد عربستان و ایران؟ ‌به نظر شما آیا ایران پس از برجام توانسته در یافتن متحدان تازه در منطقه و جهان موفق عمل کند؟ ‌ایران در واکنش به اظهارات ترزا می، سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد و مراتب اعتراض خود را به او تسلیم کرد. آیا این واکنش ایران را کافی و لازم می دانید؟

تماس با نوبت شما

تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷

اس‌ام‌اس: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

توییتر: bbcshoma@