تکواندوی ایران؛ مدال‌آور پیشین، ناکام امروز

حق نشر عکس Getty Images

تکواندو در کنار کشتی، سالها برای ایران ورزشی مدال‌آور محسوب می‌شد. در واقع تکواندو برای ایران تا به حال هشت مدال، از جمله دو طلا از المپیک به ارمغان آورده و در مسابقات جهانی تکواندو هم ایران تاکنون توانسته ۱۶۴ مدال به‌دست آورد.

اما در چند سال اخیر کیفیت ورزش تکواندو در ایران افت داشته است. در المپیک امسال در برزیل، ایران توانست تنها یک مدال برنز در این رشته کسب کند. برنز کیمیا علیزاده، نخستین مدال المپیکی ورزشکاران زن ایران و تنها مدال تکواندوی این کشور در بازی‌های برزیل بود.

ولی ناکامی تیم تکواندوی ایران به اینجا ختم نشد؛ در بیستمین دوره مسابقات جام جهانی تکواندو در باکوی آذربایجان، تیم ملی تکواندوی ایران در گروه اول این رقابت‌‌ها با تیم‌های روسیه، کره جنوبی و ترکیه هم گروه بود. ایران در سومین دیدار خود روی تشک مقابل ترکیه قرار گرفت و ۳۱ بر ۱۹ شکست خورد و از دور مسابقات حذف شد.

به نظر شما عامل اصلی افت ورزش تکواندوی ایران در سال‌های اخیر چه بوده است؟

در روزهای اخیر و پس ازحذف تیم ملی تکواندو از مسابقات جهانی باکو شاهد استعفای بیژن مقانلو سرمربی تیم ملی تکواندو و غلامحسین ذوالقدری رییس سازمان تیم‌های ملی بودیم. استعفای آقای ذوالقدری، انتقادهایی هم درپی داشت؛ بهزاد خداداد، قهرمان سابق تیم ملی تکواندو گفت که این استعفا برای برداشتن فشار بار ناکامی از روی شانه رییس فدراسیون بوده است.

ناکامی‌‌‌های اخیر تیم ملی تکواندوی ایران، انتفادهایی را هم توجه محمد پولادگر کرد که حدود بیست سال است رییس فدراسیون تکواندوی ایران است. بعضی از کارشناسان و منتقدان می‌گویند مربی‌های خبره، کارکشته و حرفه‌ای به دلیل مشکلاتی که با رییس فدراسیون دارند حاضر نیستند با تیم تکواندوی ایران کار کنند.

نظر شما در مورد استعفاهای اخیر چیست؟ شما عملکرد آقای پولادگر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یا به نظر شما ضعف مدیریتی رییس فدراسیون دلیل اصلی ناکامی‌های اخیر است؟

آقای پولادگر در مصاحبه اخیرش با تلویزیون ایران گفته قصد استعفا ندارد، نظر شما درباره استعفا نکردن او چیست؟ آیا با کناره‌گیری او، وضعیت تکواندوی ایران تغییر می کند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.