برجام، تمدید تحریم‌ها و آینده ایران

حق نشر عکس ILNA

سنای آمریکا تحریم های ده ساله علیه ایران را تمدید کرد و باراک اوباما هم نتوانست جلوی قانونی شدن ان را بگیرد.

آیت الله خامنه‌ای می‌گوید ادامه تحریم‌ها و تهدید آن، نقض برجام است و ایران واکنش شدید نشان خواهد داد. رئیس جمهور حسن روحانی هم گفته ایران این موضوع را از مجاری قانونی، مثل سازمان ملل متحد پیگیری خواهد کرد. آقای روحانی در دو حکم جداگانه به وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی از آنها خواست که مراحل پیش‌بینی شده در برجام برای رسیدگی به موارد ‏نقض آن را اجرا کنند.

در آخرین تحول، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران خواهان برگزاری نشست کمیسیون برجام برای بررسی تمدید تحریم های آمریکا شده است. ظریف در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته تعهدات توافق هسته‌ای چند جانبه است و با اینکه ایران در یک سال و نیم گذشته به تمام تعهداتش عمل کرده، حالا آمریکا بد عهدی کرده است. وزیر خارجه ایران از خانم موگرینی خواسته اقدامات لازم برای تشکیل کمیسیون مشترک و کارگروه تحریم ها با حضور همه طرف های برجام انجام شود.

درباره ادامه تحریم‌های آمریکا چه فکر می کنید؟ آیا انتظار چنین کاری از سوی آمریکا داشتید؟ فکر می کنید با وجود تمدید این تحریم ها و انتخاب رئیس جمهوری در آمریکا که عملاً ایران را تهدید به برخورد جدی کرد کرده، آینده ایران چگونه خواهد بود؟آیا ایران می تواند روی نفوذ روسیه و چین، دو عضو متحد تهران در شورای امنیت، و تاثیر مثبت آنها حساب کند؟

از سوی دیگر، انتقادها از برجام در ایران شدت یافته. محافل محافظه کار، به ویژه رسانه ها و خبرگزاری های نزدیک به جناح موسوم به اصولگرا، بر حجم انتقادهای خود افزوده اند و دولت را به دادن وعده های دروغین و میان تهی متهم می کنند.

درباره این انتقادها و تاثیر آن بر کار دولت چه فکر می کنید؟ آیا این انتقادها را سازنده و ضروری می دانید، یا فکر می کنید چوب لای چرخ دولت می گذارد؟

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی اخیراً گفته در جریان جزئیات برجام نبوده، اما همانگونه که سیاست های کلی نظام را تعیین می کند، با کلیات برجام موافقت کرده است. او در جریان مذاکرات منتهی به توافق هسته ای هم بارها تاکید کرده بود که با مذاکره مخالفتی ندارد، اما آمریکا اعتماد ندارد. اما حسن روحانی در مراسم روز دانشجو گفت هیچ توافقی در جریان مذاکرات هسته ای، بدون توافق آقای خامنه ای به دست نیامده است.

فکر می کنید آقای خامنه ای چه نقشی در این مذاکرات داشته؟ آیا همانگونه که خودش می گوید، فقط کلیات را تایید کرده، یا آنگونه که آقای روحانی می گوید، در جریان جزئیات مذاکرات هم بوده؟ اگر هیچ تصمیمی در جریان مذاکرت گرفته نشده، مگر با توافق رهبر جمهوری اسلامی، فکر می کنید دلیل انتقادها و مواضع اخیر او از برجام چیست؟