حمله برلین؛ چطور می‌توان امنیت را به اروپا بازگرداند؟

حق نشر عکس AP

راننده یک کامیون روز دوشنبه (بیست و نهم دی، 19 دسامبر) با ورود به یکی از شلوغ ترین و معروف ترین بازارهای کریسمس در شهر برلین و حمله به سمت عده ای از حاضران، ۱۲ نفر را کشت و باعث زخمی شدن ۴۸ نفر دیگر شد. یک نفر در این ارتباط بازداشت شده و مقام های آلمانی احتمال «تروریستی» بودن حمله را در دست بررسی دارند.

اگر در آلمان هستید، آیا از این حادثه و حواشی آن مشاهده ای دارید؟

به نظر شما دلیل ناامنی های یک سال اخیر در برخی از کشورهای اروپا چیست؟ فکر می کنید دولت های اروپایی برای بازگرداندن آرامش و امنیت باید چه کنند؟

پیشتر وزیر کشور آلمان گفته بود فردی که به ظن حمله به این بازار بازداشت شده بود، مسئولیت این حمله را انکار کرده است. او یک شهروند پاکستانی است که سال گذشته به آلمان پناهنده شده بود و در فاصله‌ای از محل وقوع حادثه توسط ماموران بازداشت شد اما یک روز پس از آن به دلیل فقدان شواهد کافی آزاد شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در این باره گفته است: "می‌دانم که اگر تایید شود فردی که این عمل را مرتکب شده کسی بوده که قبلا از ما حمایت و پناه خواسته بود، درک دلایل این حمله برای همه ما دشوار خواهد بود".

به نظر شما این حمله و حملات مشابه در گذشته، چه تاثیری بر نگاه جوامع میزبان اروپایی بر مهاجران، به خصوص پناهجویان خواهد داشت؟

اگر شما به آلمان یا کشورهای اروپایی دیگر مهاجرت کرده اید، تا چه حد نگران تغییر نگاه جامعه میزبان به خودتان در اثر این حملات هستید؟

با توجه به اینکه پیش از این هم خانم مرکل به خاطر سیاست استقبال از پناهجویان در سال گذشته با انتقاداتی مواجه بوده، احتمالا در پی حادثه اخیر تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

کمتر از یک سال تا انتخابات بعدی آلمان، فکر می کنید حملات اخیر در آلمان چه هزینه ای برای حزب خانم مرکل و شخص او داشته باشد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.