مشروب خانگی، نوش یا زهر؟

حق نشر عکس MEHR

در ایران با وجود ممنوعیت‌های مذهبی و قانونی، بخش هر چند کوچکی از مردم الکل می‌نوشند. ممنوعیت خرید و فروش و مصرف الکل در ایران موجب شده نیاز افرادی که طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی حدود ۲ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند، از طریق قاچاق یا محصولات خانگی و دست‌ساز تامین شود که هم از نظر غلظت الکل سنگین‌تر هستند و هم نظارتی بر کیفیت آن وجود ندارد.

طبق پژوهش سازمان بهداشت جهانی میزان مصرف همان دو درصدی که الکل می‌نوشند سه برابر میانگین مصرف جهانی و بالاتر از میزان مصرف مشروب خوارهای قهار در کشورهایی مانند آلمان و لهستان است.

پابه‌پای اهالی کدام کشور مشروب می‌نوشید؟

پوتین خواستار محدودیت فروش الکل غیرخوراکی در روسیه شد

شما چه مشاهده یا تجربه‌ای از نوشیدنی‌های الکلی دست‌ساز و خانگی دارید؟

اگر در ایران الکل می‌نوشید از کجا و با چه اطمینانی نوشیدنی‌تان را تهیه می‌کنید؟ اگر به شکل تفریحی یا افراطی الکل می‌نوشید، آیا از مضرات سوء مصرف الکل آگاه هستید؟

محدودیت‌های شرعی و عرفی از دیرباز و ممنوعیت و تعزیرات برای مسلمانی که "شرب خمر" کند، موجب نایابی نوشیدنی‌های ملایم‌تر مانند شراب و آبجو و گرانی نوشیدنی‌های الکلی اصل شده است. به همین دلیل الگوی مصرف ایرانی‌هایی که می‌خواهند دمی به خمره بزنند به سمت نوشیدنی‌های سنگین‌تر تقطیری دست‌ساز مانند عرق و ودکا تغییر جهت داده است.

این شرایط، بازار پر سودی برای دست اندرکاران این حوزه فراهم کرده است که همین سود گاهی موجب سوء استفاده‌هایی می‌شود. هر از گاهی در خبرها می‌خوانیم که عرضه نوشیدنی‌های الکلی ناخالص و تقلبی، باعث آسیب جدی یا حتی مرگ مصرف کنندگان شده است. مجازات شرعی مصرف الکل و انکار شدن میزان و گستردگی و مصرف آن از طرف مسئولان هم موجب شده هم استقبال از مراکز انگشت‌شمار ترک اعتیاد به الکل سرد باشد و هم این مراکز متولی مشخصی نداشته باشند و این نابسامانی بر مشکلات افزوده است.

به نظر شما ممنوعیت قانونی و حرمت مذهبی نوشیدن الکل چقدر بر میزان مصرف آن در ایران تاثیر گذاشته است؟

نقش دولت، نهادهای اجتماعی و مردم در برخورد با آسیب دیدگان مصرف الکل در ایران چه باید باشد؟

بنا به گزارش خبرگزاری مهر حدود ۷۰ درصد الکل مصرفی در ایران در داخل این کشور تولید می‌شود. الکل به جز مرگ و میر مستقیم ناشی از سوء مصرف یا مصرف نوشیدنی تقلبی، از طریق حوادث رانندگی و نزاع تحت تاثیر الکل هم قربانی می‌گیرد. محمدرضا قدیرزاده، رئیس گروه مطالعات اعتیاد و سوء مصرف مواد سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد: در کشور سالانه حدود ۱۰۰ مرگ ناشی از مسمومیت با الکل گزارش می شود .

کور شدن به دلیل نوشیدن الکل متیلیک (متانول-چوب) از دیگر عوارض مصرف نوشیدنی‌های الکلی تقلبی و دست‌ساز است. کارشناسان هشدار می‌دهند که افراد به محض بروز نشانه‌های مسمومیت به بیمارستان مراجعه کنند اما ترس از مجازات موجب شده افراد آسیب دیده یا بسیار دیر به مراکز درمانی مراجعه کنند یا اصلا مراجعه نکنند.

به نظر شما از چه طریقی می‌توان درباره الکل در جامعه ایران فرهنگ‌سازی کرد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.