"ترویج افراطی‌گری" در مراکز آموزشی و فرهنگی افغانستان؛ نظرات شما

در هفته‌های اخیر سخنان عبدالحفیظ منصور، یکی از نمایندگان مجلس افغانستان، درباره کوتاهی بعضی وزارتخانه‌ها در جلوگیری از رشد تروریسم، واکنش‌های زیادی به دنبال داشته‌ است.

حق نشر عکس FB
Image caption عبدالحفیظ منصور نماینده مجلس افغانستان

آقای منصور می‌گوید جوان ۱۸ یا ۲۰ ساله افغان که دست به عمل تروریستی می‌زند، تفکرش از تبلیغات مکتب، مدرسه، دانشگاه و رسانه‌های کشور آب می‌خورد.

عبدالحفیظ منصور که می‌گوید همیشه از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور انتقاد می‌کرده که چرا جلوی حملات تروریستی را نمی‌گیرند، این بار بخش اعظم ایرادش را به وزارت‌خانه‌های ارشاد و اوقاف، تحصیلات عالی، اطلاعات و فرهنگ، معارف و شورای سراسری علما وارد کرد و گفت که "اکثریت مساجد ما فکر افراطی پخش می‌کنند."

در پی سخنان آقای منصور، شماری از روزنامه‌نگاران و نویسندگان در شبکه‌های اجتماعی از انتقاد این نماینده مجلس دفاع کرده و برخی هم او را به کفرگویی متهم کردند.

شما درباره اظهارات آقای منصور چه فکر می‌کنید؟ آیا موافقید که ریشه تفکر مذهبی افراطی در مدارس و دانشگاه‌هاست؟

به نظر شما وزارتخانه‌ها و نهادهای آموزشی و فرهنگی برای جلوگیری از رشد تروریسم و مبارزه با آن چه می‌توانند بکنند؟

تعاریف متفاوتی از افراطی‌گری مذهبی وجود دارد اما آقای منصور معتقد است که افراطگرایی مذهبی در افغانستان معجونی از خوانش سختگیرانه دین و گرایش‌های قومی‌ است؛ یعنی فردی که تفکر افراطی دارد هم به خاطر دین و مذهب دیگری را رد می کند و صاحب حق نمی داند و هم به خاطر قومیت، و این خود بر اختلافات و خشونت‌ها می‌افزاید.

تعریف شما از افراط‌ گرایی مذهبی چیست؟

شما درباره رابطه بنیادگرایی مذهبی و تفکرات قومی در افغانستان چه فکر می‌کنید؟

آیا شما در جامعه با نمونه‌های بزرگ یا کوچک آن برخورد کرده‌اید؟ به نظر شما پیامد تفکر و رفتار افراطی در عرصه سیاسی و اجتماعی افغانستان چیست؟

پس از طرح مسئله افراطی‌گری در مجلس افغانستان و متعاقب آن رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، به تازگی مجلس نمایندگان افغانستان به دلیل نگرانی از ترویج این تفکر توسط نهادهای آموزشی و مساجد این کشور، وزیر ارشاد، وزیر حج و اوقاف و نمایندگان وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، اطلاعات و فرهنگ و تحصیلات عالی این کشور را استجواب کرد و از آنها توضیح خواست.

جعفری مهدوی، نماینده مردم کابل با انتقاد از وزارت ارشاد و حج و اوقاف مدعی شد که از مساجد و منابر "صدای داعش بلند است یا اینکه در اختیار داعش است".

بری صدیقی، معاون امور دانشجویان وزارت آموزش عالی افغانستان تاکید کرد که برای تجدید نظر و بازنگری "فرهنگ اسلامی" یک کمیسیون نظارتی فنی ایجاد شده که شیوه تدریس و محتوای این مضامین را بازنگری می‌کند.

او تایید کرده که شماری از استادان پشت پرده "چیزهای دیگری" تدریس می‌کنند.

اگر شما در افغانستان دانشجو هستید، آیا شواهدی از افراط‌‌گرایی در دروس معارف و فرهنگ اسلامی دانشگاه‌ها دیده‌اید؟

به نظر شما آیا ایجاد تغییر در این دروس لازم است؟ و اگر لازم است چه تغییری باید ایجاد شود؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.