آیا نامه مخالفان حکومت ایران به ترامپ تاثیری خواهد داشت؟

حق نشر عکس Getty Images

سی نفر از مخالفان حکومت ایران در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا، خواستار "مقابله" با جمهوری اسلامی شده‌اند. نویسندگان این نامه خواسته‌اند که تحریم‌های موجود علیه ایران بیشتر شود و تحریم‌های جدیدی علیه سپاه پاسداران و نهادهای اقتصادی تحت نظر رهبر ایران وضع شود.

در این نامه از سیاستهای دولت باراک اوباما در قبال ایران به شدت انتقاد شده است و نویسندگان نامه نوشته اند که مردم ایران از این سیاستها به شدت ضربه خورده‌اند. نویسندگان خواهان بازنگری دولت آینده آمریکا در توافق اتمی با ایران شده‌اند.

در پایان نامه مخالفان حکومت ایران به دونالد ترامپ آمده است: "زمان آن رسیده که رهبران غربی به جای مذاکرات محرمانه با حاکمان فاسد و بنیادگرای اسلامی، به کمک آزادی‌خواهان ایران بیایند که ایران بعد از حکومت اسلامی یکی از بهترین دوستان ایالات متحده آمریکا در جهان خواهد بود."

شما چقدر با موارد مطرح شده در این نامه موافق هستید؟ آیا ادعای نویسندگان این نامه را تایید می کنید که حکومت ایران "تهدید" علیه شهروندان خود و دیگر کشورهای منطقه است؟

این نامه که توافق اتمی با ایران را "فاجعه‌بار" توصیف کرده است، با واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده که بیشتر واکنش‌ها منفی بوده است. گروهی با اشاره به آثار مخرب تحریم‌های گذشته بر روی شهروندان عادی ایران، با این نامه مخالفت کرده‌اند. گروه دیگری از مخالفان نیز نویسندگان این نامه را "خائن" نامیده‌اند. اما در مقابل موافقان نامه می‌گویند که تحریم‌های هدفمند جمهوری اسلامی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

فکر می‌کنید این نامه می‌تواند تاثیری روی سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران داشته باشد؟

نویسندگان نامه به رئیس جمهوری منتخب آمریکا، ایران و داعش را "دو روی سکه بنیادگرایی اسلامی" خوانده‌اند و ابراز امیدواری کرده‌اند که آمریکا با رهبری آقای ترامپ، به مردم ایران کمک کند تا کشورشان را از "تندروهایی که چهار دهه است بر آن حکومت می‌کنند" پس بگیرند.

به نظر شما نامه مخالفان جمهوری اسلامی ایران به رییس جمهور منتخب آمریکا را چقدر باید جدی گرفت؟

موضوعات مرتبط