مرگ غیرطبیعی تهرانی‌ها؛ مشاهده و نظرات شما

حق نشر عکس MEHR

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفته، بیشترین علت مرگ غیرطبیعی ساکنان استان تهران در نیمه نخست سال ۹۵ تصادفات بوده است و در شش ماه ۷۵۶ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران، دکتر مسعود قادی‌پاشا از مرگ غیرطبیعی حدود به ۲۸۰۰ نفر در شش ماه نخست سال ۹۵ در استان تهران خبر داد. بنا به گزارش ایسنا، دکتر مسعود قادی‌پاشا درباره آمار مرگ‌های غیرطبیعی تهرانی‌ها در سال جاری گفت: برابر آمار موجود که تا نیمه نخست امسال استخراج شده، در استان تهران ۲۷۹۷ تن به دلیل مرگ‌های غیرطبیعی جان خود را از دست داده‌اند.

مرگ غیرطبیعی بنا بر تعریف پزشکی قانونی ایران به مرگ‌هایی گفته می‌شود که در پی وقوع حوادث ناشی از تصادف‌، سوءمصرف مواد مخدر، سقوط از بلندی، سوختگی، مصرف مواد روانگردان مسمومیت دارویی، سلاح سرد، مصرف الکل و غیره رخ می‌دهد.

قادی‌پاشا افزود: سوء مصرف موادمخدر با ۲۰۸ مورد فوتی و مواردی همچون سوختگی با ۱۲۴ مورد و سقوط از بلندی و بقیه موارد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مشاهده شما از تصادفات، که از مرگ‌های غیرطبیعی محسوب می‌شوند، در اطراف‌تان چیست؟ آیا مشاهده شما از کشته شدن افراد در تصادف و سوختگی کمتر شده است یا بیشتر؟ چطور می‌شود جلوی تصادفات شهری و جاده‌ای را گرفت؟

برخی معتقدند عامل ایجاد تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری فقط عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی نیست و استاندارد راه‌ها و ایمنی وسایل نقلیه هم در این مورد دخیل هستند. شما سهم این عوامل را چطور ارزیابی می‌کنید؟

چطور باید کاری کرد که مردم بیشتر قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند؟ نواقص احتمالی قانونی را در این مورد چطور باید برطرف کرد؟

اخیرا کمپینی درباره عدم ایمنی خودروهای ساخت ایران راه‌اندازی شده بود.درباره میزان ایمنی خودروها چه فکر می‌کنید؟ آیا نخریدن خودروهایی که فکر می‌کنید ناامن هستند به ایمن‌سازی آنها در آینده کمک می‌کند؟

رفتار مردم در رانندگی درسالهای اخیر فرقی کرده؟ آیا این تغییر رفتار احتمالی تاثیری روی میزان تصادفات دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.