گورخواب‌های شهریار؛ چه کسی مسئول است؟

حق نشر عکس SHAHRVAND
Image caption زندگانی که در گورهای گورستان نصیرآباد می‌خوابیدند

انتشار گزارشی در روزنامه شهروند تهران از وضعیت گورخواب‌های شهریار، واکنش‌های گسترده‌ای، نه تنها در مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی، بلکه در میان مسئولان در پی داشت.

شهروند می‌گوید ده‌ها بی‌خانمان، در یکی از نزدیک ترین شهرها به پایتخت ایران، شب‌ها از سرما به قبرهای خالی گورستان نصیرآباد پناه می‌برند و گاهی حتی چهارنفر در یک قبر می‌خوابند.

پس از انتشار این گزارش، اصغر فرهادی، فیلمساز نامدار ایرانی، به رئیس‌جمهور حسن روحانی، نامه‌ای سرگشاده نوشت و در این نامه از شرمساری خود هنگام خواندن گزارش شهروند یاد کرد و گفت که می‌خواهد به بهانه این نامه همه کسانی که در سی و چند سال گذشته در ایران، مسئولیتی داشته و دارند را "سهیم این شرمساری" کند.

آقای روحانی در واکنش به نامه اصغر فرهادی گفت "گور خوابی از فقر، برای مردم و دولت قابل تحمل نیست" اما نگفت مسئولان تحت امرش چه کنند.

روزنامه شهروند نوشته صبح روز بعد از انتشار گزارش گورخواب‌ها، ماموران پلیس به گورستان نصیرآباد ریخته و همه را با زور از قبرها بیرون کرده‌اند و گورخواب‌ها به خانه مخروبه‌ای در آن نزدیکی پناه برده‌اند؛ بعد هم به نوشته شهروند، فرماندار شهریار به همراه چند خبرنگار از قبرهای خالی بازدید کرده‌است.

اگر گزارش مربوط به افرادی که در گورها می خوابند را خوانده‌اید و تصاویرشان را دیده‌اید، از خواندن و دیدن این گزارش چه احساسی به شما دست داد؟

فکر می‌کنید چه کسی مسئول این وضعیت است و چطور می‌توان به معضل کارتن‌خوابی، خیابان‌خوابی و گورخوابی پایان داد؟

آیا در جایی که شما زندگی می‌کنید وضعیت مشابهی وجود دارد؟ افراد بی‌خانمان چه وضعیتی دارند و چه امکاناتی برای رسیدگی به آنها وجود دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.