مهمترین و تاثیرگذارترین رویداد خبری سال ۲۰۱۶ چه بود؟

حق نشر عکس Getty Images

گزاف نیست اگر بگوییم در سال ۲۰۱۶ میلادی، چهره جهان عوض شد. نگاهی به شماری از رویدادهای این سال نشان می‌دهد که چنین برداشتی از سال ۲۰۱۶، آنچنان هم دور از واقعیت نیست.

رای غیرمنتظره بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، کودتای نافرجام در ترکیه و در پی آن تصفیه سیاسی گسترده نهادهای دولتی، قضایی، نظامی و امنیتی این کشور از مخالفان رئیس جمهوری، انتخاب دانلد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، شکست‌های پیاپی داعش در عراق و سوریه، پس‌گرفتن شرق حلب از مخالفان بشار اسد با کمک روسیه، اوج‌گیری بحران پناهجویان، حملات انتحاری و مسلحانه افراد وابسته به داعش در فرانسه، بلژیک، آمریکا و آلمان، از رویدادهای خبری برجسته و تاثیر گذار سال بود.

از نگاه شما مهمترین و تاثیرگذارترین رویداد خبری و سیاسی سال ۲۰۱۶ جهان کدام بود؟

شما سال ۲۰۱۶ را با کدام رویدادها به خاطر می آورید؟

فکر می‌کنید کدام رویداد خبری امسال، در تغییر چهره جهان موثر بود؟

در سال ۲۰۱۶ همچنین چهره های سرشناس زیادی در عرصه هنر، ورزش و سیاست درگذشتند.

پرنس، خواننده سرشناس پاپ در آمریکا، دیوید بویی، خواننده و ستاره بریتانیایی، لئونارد کوهن، شاعر، رمان‌نویس و خواننده کانادایی، محمد علی، بوکسور سرشناس آمریکایی و جورج مایکل، خواننده بریتانیایی از درگذشتگان نامدار عرصه هنر و ورزش در سال ۲۰۱۶ بودند.

از سیاستمدارن درگذشته در سالی که گذشت هم می‌توان به فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان و شیمون پرز، رئیس جمهوری پیشین اسرائیل اشاره کرد.

شما درباره درگذشتگان سالی که گذشت چه فکر می‌کنید؟ مرگ کدام چهره یا شخصیت در سال ۲۰۱۶، برای شما غافل‌گیر کننده‌تر بود؟