آیا طوفان توییتری تاثیری در وضعیت زندانیان سیاسی دارد؟

حق نشر عکس @KOOHYAR

اعتصاب غذای درازمدت شماری از زندانیان سیاسی در ایران در هفته‌های اخیر موضوع بحث رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است.

کاربران توییتر در سراسر جهان خواستار حفاظت از جان آرش صادقی، زندانی سیاسی در ایران شده‌اند و درخواست نجات او با هشتگ #saveArash (آرش را نجات دهید) برای ساعاتی در جمعه گذشته به ترند اول جهانی در شبکه توییتر تبدیل شد.

آرش صادقی از ۷۰ روز پیش در اعتراض به اجرای حکم زندان همسرش گلرخ ایرایی، دست به اعتصاب غذا زده است و خواستار آزادی خانم ایرایی شده است.

همچنین کاربران توییتر امروز در حمایت از علی شریعتی، فعال مدنی ایرانی که حدود شصت روز است اعتصاب غذا کرده، خواستار حفاظت از نجات جان او شدند.

به نظر شما کمپین‌های‌ شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تاثیری در وضعیت زندانیان سیاسی داشته باشد؟

از نظر برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی جهانی شدن این طوفان توییتری در واکنش چهره‌های دولتی و نمایندگان مجلس ایران موثر بوده است.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفته است که دو عضو حقوقدان فراکسیون امید از طریق دستگاه قضایی پرونده آرش صادقی را پیگیری کرده‌‍اند.

وکیل آرش صادقی روز گذشته خبر داد که دادستانی برای دادن مرخصی به او، درخواست "وثیقه" کرده است.

با این حال عده‌ای فعالیت‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی را مبارزه‌هایی "خیالی" و "راحت‌طلبانه" می‌دانند و معتقدند تنها عامل موثر در وضعیت زندانیان سیاسی مانند آرش صادقی و علی شریعتی، مقاومت شخصی آنها در اعتصاب غذاست.

فکر می‌کنید اعتصاب غذای زندانیان سیاسی تاثیری در رسیدن آنها به خواسته‌هایشان دارد؟

برخی منتقدان می‌گویند، اعتصاب غذای زندانیان سیاسی صرفا به بدن آنها لطمه می‌زند و تاثیری ندارد، اما در مقابل حامیان می‌گویند که زندانی سیاسی از بدنش به عنوان "آخرین ابزار" باقیمانده برای اعتراض و رسیدن به خواسته‌اش استفاده می‌کند.

به نظر شما تاثیر اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در همبستگی کابران شبکه‌های اجتماعی چه بوده است؟