نظرتان درباره بحث عقیم کردن زنان کارتن‌خواب چیست؟

حق نشر عکس MEHR

در روزهای اخیر با انتشار اخبار گورخوابی در قبرستان نصیرآباد شهریار، بحث عقیم‌سازی بی‌خانمان‌ها دوباره به موضوعی جنجالی تبدیل شده است.

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران خواستار اجرای برنامه‌ای برای قانع کردن و کسب رضایت زنان کارتن‌خواب و روسپی به منظور عقیم‌سازی آنها شده و گفته است: "باید با پروژه قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود."

بحث عقیم‌سازی زنان کارتن خواب نخستین بار اوایل امسال در توییتی منتسب به شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مطرح شد. اما بعد از انتقادها خانم مولاوردی اعلام کرد که دولت هنوز هیچ برنامه‌ای در این زمینه ندارد.

+بیشتر بخوانید: عقیم‌سازی اجباری؛ آزموده را آزمودن خطاست

نظر شما درباره بحث عقیم‌سازی زنان بی‌خانمان و روسپی چیست؟

آیا حکومت‌ها می‌توانند حق تولید مثل را از شهروندانشان سلب کنند؟

موافقان طرح عقیم‌سازی می‌گویند بسیاری از کودکانی که از مادران معتاد به دنیا می آیند، خرید و فروش می شوند و شماری از این کودکان هم به خاطر میزان بالای مواد مخدر در خونشان در بدو تولد می میرند. این مسائل باعث شده است که عقیم‌سازی زنان بی‌خانمان و روسپی که اعتیاد نیز در میان آنها رواج دارد به عنوان یک راه حل مطرح شود.

اما در مقابل استدلال مخالفان این است که عقیم‌سازی اجباری نقض حقوق بشر است و راه‌حل‌های جایگزین دیگری مانند آموزش پیشگیری از بارداری و روابط جنسی کم‌خطر، برای کمک به این زنان وجود دارد.

+ بیشتر بخوانید: عقیم‌سازی زنان کارتن خواب'؛ طرحی برای کاهش آسیب یا نقض حقوق زنان؟

با توجه به محدود شدن روش‌های جلوگیری از بارداری توسط حکومت ایران، فکر می‌کنید راه‌حل‌های موقت جلوگیری از بچه‌دار شدنمی‌تواند برای زنان بی‌خانمان و روسپی موفق باشد؟

از سوی دیگر منتقدان این طرح می‌گویند که دولت برای سلب مسئولیت خود در حل مشکل فقر و کارتن‌خوابی، چنین راه حل هایی را ارائه می‌دهد.

به نظر شما وظیفه دولت و نهادهای مدنی برای حل معضلات بی‌خانمان‌ها و زنان روسپی چیست؟