طرح قوانین تشکیل و تنظیم خانواده در افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس Getty Images

حکومت افغانستان میخواهد با کمک حقوقدانان و با مشورت روحانیون، قوانین جدید مربوط به تشکیل و تنظیم خانواده ایجاد کند. در افغانستان قانون تنظیم خانواده وجود ندارد اما در قانون مدنی این کشور که در سال ۱۳۵۵ تنظیم شده، بخشهایی به خانواده و ازدواج اختصاص دارد.

شرایط و ثبت ازدواج، مهریه، حقوق زن، شوهر و فرزندان، حفظ نظم خانواده، نکاح و طلاق از طریق شبکههای اجتماعی و ایمیل، از موارد مهم طرح تازه خوانده میشود. این طرح در حال حاضر ۱۳ فصل و نزدیک به ۲۲۰ ماده دارد.

به نظر شما قانون خانواده در افغانستان باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

یکی از بحث برانگیزترین مواد این طرح، صدور جواز نکاح (عقد) و طلاق از طریق اسکایپ و ایمیل است. درحال حاضر به سبب اینکه شمار زیادی از شهروندان افغان در خارج به‌سر میبرند، بعضی از مسائل و بحثهای ازدواج از طریق اینترنت و تلفن انجام میشود. محمد ولی حنیف، مشاور فقهی وزارت عدلیه در این مورد میگوید که نکاح بدون حضور فیزیکی دو شخص جایز نیست، بنابراین از طریق اسکایپ امکان ندارد اما طلاق میتواند از این طریق انجام شود.

آیا چنین طرحی میتواند در افغانستان عملی شود؟ به نظر شما جواز اینترنتی نکاح و طلاق چه تاثیری میتواند بر کانون خانواده و آمار ازدواج و طلاق داشته باشد؟

در حال حاضر بسیاری از ازدواجها در افغانستان به صورت رسمی ثبت نمی شوند. بر اساس طرح جدید همه ازدواج‌‌ها باید رسما ثبت شوند و مهریه زنان هم باید به آنها در زمان ازدواج پرداخت شود.

سن ازدواج دختران هم یکی دیگر از مواد این طرح است. در حال حاضر بر اساس قانون مدنی افغانستان سن ازدواج برای دختران شانزده و برای پسران هجده سال تعیین شده که بر اساس طرح جدید سن ازدواج دختران هم به هجده سال افزایش پیدا میکند.

تاثیر چنین تغییراتی را بر روی وضعیت زنان و کودکان چگونه ارزیابی میکنید؟ به نظر شما تدوین قوانین تنظیم خانواده چقدر در افغانستان لازم است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.