میراث هاشمی‌رفسنجانی برای ایران

حق نشر عکس Getty Images

پیکر اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز سه‌شنبه ۲۱ دی در آرامگاه آیت‌الله خمینی به خاک سپرده می‌شود. او روز یکشنبه به دنبال ایست قلبی در بیمارستان شهدای تهران درگذشت.

آقای رفسنجانی در دهه اول و نیمی از دهه دوم جمهوری اسلامی، با نفوذترین سیاستمدار ایران بعد از رهبر محسوب می‌شد و در سال‌های بعد نیز، با وجود اختلافات رو به گسترش میان او و آیت الله خامنه ای، همچنان از تعیین کننده‌ترین شخصیت‌های عرصه سیاست ایران بود.

وی از موسسان "جامعه روحانیت مبارز" در سال ۱۳۵۶ بود که بعد از پیروزی انقلاب، به موثرترین تشکل سیاسی روحانیون محافظه کار ایران تبدیل شد و تا هنگام مرگ در آن عضویت داشت. او دو دوره رئیس مجلس و از ۱۳۷۶-۱۳۶۸رئیس جمهوری ایران بود.

در همین دوران بود که رفته رفته اختلافات میان او و جناح محافظه نمایان‌تر شد و در ادامه همین روند آقای رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ از محمد خاتمی حمایت کرد. از این زمان به بعد نام اکبر هاشمی‌رفسنجانی به عنوان یکی از حامیان اصلی اصلاح‌طلبان مطرح شد.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، آقای رفسنجانی به یکی از منتقدان سرسخت او و سیاست‌هایش تبدیل شد و بسیاری معتقدند که پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۱۳۹۲ تا اندازه زیادی مدیون حمایت آقای رفسنجانی است.

کارنامه سیاسی آقای رفسنجانی طی دهه‌ها فعالیتش در صحنه‌های مختلف سیاسی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ میراث سیاسی او را چگونه توصیف می‌کنید؟

آقای رفسنجانی پس از پایان جنگ ایران و عراق، بازسازی اقتصاد ایران را اولویت اصلی دولت خود اعلام کرد و در طی هشت سال ریاست جمهوری خود، اقتصاد ایران را به سمت "آزاد سازی" و کاهش نسبی نقش دولت به پیش برد.

ارزیابی شما از برنامه‌های اقتصادی آقای رفسنجانی در دوران ریاست جمهوریش چیست؟ تاثیر این برنامه‌ها در سال‌‌های بعد از ریاست جمهوری او چه بوده است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.