خداحافظی آقای رئیس‌جمهور؛ اوباما چه یادگار گذاشت؟

حق نشر عکس AFP

باراک اوباما رسما خداحافظی کرد. او که هشت سال پیش به عنوان نخستین رییس جمهوری سیاه پوست آمریکا وارد کاخ سفید شده بود، دیشب در آخرین سخنرانی رسمی اش در این مقام در برابر ۱۸ هزار نفر با یادآوری دستاوردهایش از این مقام خداحافظی کرد تا ۹ روز دیگر کلید کاخ سفید را به دونالد ترامپ تحویل دهد. آقای اوباما گفت امروز با هر معیاری که بسنجیم، آمریکا کشور بهتر و قدرتمندتری نسبت به ۸ سال است.

شما تا چه حد با این گفته باراک اوباما موافقید؟ کارنامه او را در مقام رییس جمهوری آمریکا چطور ارزیابی می کنید؟

رییس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای با ایران به عنوان یکی از دستاوردهای مهمش در عرصه سیاست خارجی یاد کرد. با توجه به تهدیدهایی که دونالد ترامپ برای برچیدن این توافق مطرح کرده بود، و با در نظر گرفتن انتقادهایی که برخی از محافل سیاسی در داخل و خارج از ایران نسبت به توافق دارند.

آیا شما هم برجام را از زمره دستاوردهای اوباما می دانید؟

باراک اوباما که هشت سال پیش با پیام «امید» و «تغییر» آغاز به کار کرده بود، در سراسر سخنرانی دیشب تلاش کرد تا امید به تاثیرگذاری در شرایط کشور را برای مخاطبانش زنده نگه دارد، و آنها را تشویق کند تا برای زنده نگه داشتن دموکراسی دست از تلاش بر ندارند.

به نظر شما چنین پیامی، به خصوص پس از شکست دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی دونالد ترامپ تا چه حد در جامعه آمریکا انعکاس خواهد داشت؟

اوباما از بی عدالتی اقتصادی و اختلافات نژادی به عنوان برخی از مهترین تهدیدها و چالش های پیش روی آمریکا یاد کرد.

به نظر شما در این هشت سال دولت اوباما تا چه حد برای برچیدن این نوع بی عدالتی ها موفق بود؟ و در نهایت بارزترین ویژگی شخصیتی باراک اوباما به عنوان یک رهبر سیاسی از نظر شما چه بود؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.