«تعویق» اجرای طرح تنفس جنگل‌های ایران

حق نشر عکس .

پنجشنبه هفته پیش می‌توانست روز بزرگ و مهمی برای جنگل‌های ایران باشد. اما مجلس ایران ضمن تصویب طرح ده ساله تنفس جنگل‌ها، اجرای آن را ۴ سال به تاخیر انداخت.

هدف از این طرح این بود قطع درختان برای مصارف تجاری و صنعتی به مدت ده سال متوقف شود تا جنگل ها فرصت رشد و زایش دوباره پیدا کنند. اما اکنون بر اساس مصوبه مجلس بهر‌ه‌برداری تجاری و صنعتی از چوب از ابتدای سال چهارم برنامه ششم آغاز می‌شود. این ممنوعیت شامل بهره‌برداری برای طرح‌های عمرانی نمی شود.

هر چند خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران چند روز پس از انتشار این خبر توسط رسانه‌ها اعلام کرد که مصوبه مجلس به این معنا نیست که اجرای طرح به تعویق افتاده بلکه این طرح در ۳۳ درصد از جنگل‌های شمال در حال اجرا است و به تدریج در سطح بیش از یک میلیون هکتار جنگل‌های شمال اجرا می‌شود. او توضیح بیشتری در این مورد نداده است، اما این مصوبه به نگرانی ها درباره ادامه روند تخریب جنگل ها دامن زده است.

شما تا چه حد از وضعیت جنگل‌های ایران آگاهید و حفظ جنگل‌ها و درختان آن چقدر برای شما اهمیت دارد؟ آیا نگران «تعویق» چهارساله در اجرای طرح تنفس جنگل‌ها هستید؟

منتقدان این مصوبه از این نگرانند که این کار به صنایع تولید چوب لطمه وارد ‌کند ولی هواداران آن در مقابل می‌گویند که وضعیت فعلی جنگل‌های ایران به اندازه‌ای وخیم است که امکان دارد پیامدهای به تعویق انداختن اجرای آن جبران ناپذیر باشد. هادی کیادلیری، رئیس انجمن جنگل بانی ایران می گوید: پیش بینی می کنیم شاید در ۳۰ سال آینده در شمال کشور هیچ جنگلی نبینید.

فکر می‌کنید که تخریب جنگل‌ها چه تاثیری بر روی زندگی شما می‌گذارد؟

حتی اگر بهره برداری صنعتی و تجاری از جنگل‌ها از سال آینده ممنوع می‌شد، عوامل دیگری همچنان در تخریب جنگل‌ها دخیل است. به عنوان مثال توسعه اراضی تحت کشت، ‌استفاده مردم محلی از چوب به عنوان سوخت، قاچاق پیدا و پنهان چوب، و آتش‌سوزی.

به نظر شما مسئولیت مردم محلی در مقابل جنگل‌ها و درختان چیست؟ فکر می‌کنید که وظیفه نظارت بر رفتار مردم محلی در قبال درختان به عهده دولت است؟

آیا فکر می‌کنید که دولت ایران به اندازه کافی برای حفظ جنگل‌ها تلاش می‌کند؟

برآورد شده که ایران در دوران باستان ۳۰ درصد پوشش جنگلی داشته است. امروز این رقم به ۷ درصد یا ۱۲میلیون هکتار رسیده است که به سرعت در حال از بین‌رفتن است.

به نظر شما مساله تخریب جنگل ها را تا چه حد می توان در کنار قانون گذاری و نظارت، از راه فرهنگ سازی و آموزش حل کرد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.