با ۲ هفته مرخصی برای پدر شدن موافقید؟

حق نشر عکس TASNIM

مجلس ایران در مصوبه‌ای با مرخصی (تشویقی) زایمان دو هفته‌ای پدران کارمند دولت یا شاغل در بخش‌های عمومی غیر دولتی موافقت کرده است.

در اواخر دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، دولت وقت قانونی را برای اجرا ابلاغ کرد که به موجب آن مرخصی زایمان مادران به ۹ ماه افزایش می‌یافت و همسران آنها نیز دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) می‌گرفتند.

اما با آغاز به کار دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲، اجرای مصوبه افزایش مرخصی زایمان مادران و پدران تا "تصمیم‌گیری دوباره" متوقف شد. به گفته سازمان تامین اجتماعی، یکی از موانع موجود در تحقق این قانون اختصاص نیافتن بودجه کافی به آن بوده است.

اکنون دولت اعلام کرده است که پدران میتوانند پس از به دنیا آمدن نوزادشان دو هفته مرخصی (اجباری/تشویقی) بگیرند.

شما درباره این مصوبه چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما مرخصی ۲ هفته‌ای برای پدر شدن، با چه هدفی تصویب شده و چه پیامدهایی دارد؟ برای شما به عنوان یک پدر، گذراندن دو هفته مرخصی در کنار نوزادتان چه اهمیتی دارد؟ آیا فکر می‌کنید که دو هفته مرخصی کافی است؟

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر از افزایش جمعیت ایران حمایت کرده است. او حدود چهار سال پیش سیاست‌های کنترل جمعیت در این کشور را خطا توصیف کرد. در پی انتقاد آقای خامنه‌ای از سیاست‌های کنترل جمعیت، مجلس قانون مصوب سال ۱۳۷۲ برای "کنترل جمعیت" را تغییر داد و تمام قوانینی را لغو کرد که برای محدودیت تعداد فرزندان وضع شده بود.

موضوع قابل توجه دیگر مربوط به مدت مرخصی بعد از زایمان زنان است. در تابستان امسال الهام امین زاده، معاون حقوقی رئیس جمهوری، گفت: "دولت توان تامین بار مالی افزایش مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه را ندارد و زنان برای استفاده از مرخصی زایمان به مدت ۹ ماه با دستگاه محل کار خود هماهنگ کنند."

سازمان تامین اجتماعی پارسال گفته بود که بر اساس مطالعاتی که انجام داده ۴۷ هزار نفر از ۱۴۵ هزار زنی که در يک دوره ۱۸ ماهه از مرخصی شش ماهه زايمان استفاده کردند پس از بازگشت به کار اخراج شده‌اند.

آسیب زدن به امنیت شغلی زنان و بار مالی افزایش مدت این مرخصی برای دولت از جمله انتقادهای مطرح شده به این طرح بوده است.

نظر شما در مورد مرخصی مادران نوزایمان چیست؟ فکر می‌کنید که مرخصی زنان بعد از زایمان به این اندازه مهم هست که دولت کارفرمایان در بخش خصوصی را وادار به قبول ۹ ماه مرخصی بکند؟

مصوبه دو هفته مرخصی برای پدرهایی که تازه دارای فرزند شده‌اند در راستای برنامه ششم توسعه ایران به تصویب رسیده و باید به تائید نهایی شورای نگهبان برسد.

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.