مراسم تحلیف ترامپ و شکاف سیاسی عمیق در این کشور، نظرات شما

حق نشر عکس The times

مراسم تحلیف دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا جمعه بیستم ژانویه در واشنگتن دی‌سی برگزار شد. تدارکات برای مراسم تحلیف آقای ترامپ هم مانند نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری پر حاشیه بود. و در طول مراسم و بعد از آن هزاران نفر در شهرهای مختلف جهان از جمله در شهر واشنگتن دی‌سی تجمع و نسبت به سیاست‌های آقای ترامپ اعتراض کردند.

روز شنبه (یک روز بعد از اینکه آقای ترامپ رسما رییس‌جمهور آمریکا شد) هم حدود ۷۰۰ فراخوان "راهپیمایی زنان" علیه دونالد ترامپ داده شده است. تصور می‌شود بزرگترین این راهپیمایی‌ها در واشنگتن انجام شود، جایی که برگزارکنندگان انتظار حضور ده‌ها هزار معترض را می‌کشند.

مسئولان برگزاری مراسم تحلیف آقای ترامپ بعد از دعوت از هنرمندان و ستاره‌‌‌‌های مشهور برای اجرا و حضور در مراسم با موجی بی‌سابقه از جواب رد این هنرمندان مواجه شدند. اما تنها هنرمندان و ستاره‌های هالیوود نبودند که دست رد به سینه دعوت‌کنندگان این مراسم زدند. عده زیادی از قانون‌گذاران حزب دموکرات آمریکا هم در مراسم شرکت نکردند و حتی گفته بودند که دستگاه‌های تلویزیون خود را هم برای تماشای این مراسم روشن نخواهند کرد. بسیاری این شکاف را در جامعه و فضای سیاسی آمریکا کم‌سابقه خوانده‌اند.

به نظر شما این شکاف و اختلاف در فضای سیاسی و جامعه آمریکا حاصل چیست؟ آیا چنین اختلافاتی باید در مراسمی مانند مراسم تحلیف رییس جمهوری یک کشور منعکس شود یا در چنین مراسمی همه اختلافات باید فراموش شود؟

جمعه گذشته جان لوییس، یکی از نمایندگان حزب دموکرات در کنگره و یکی از همرزمان دکتر مارتین لوتر کینگ در جنبش مدنی سیاهپوستان، گفت پیروزی آقای ترامپ در انتخابات را به دلیل دخالت روسیه در انتخابات قانونی نمی‌داند و به همین دلیل هم در مراسم تحلیف او شرکت نخواهد کرد. آقای ترامپ سریع به این حرف در توییتر واکنش نشان داد و گفت آقای لوییس فقط حرف می‌زند و مرد عمل نیست. این عکس‌العمل آقای ترامپ باعث شد بیش از چهل نماینده دموکرات کنگره اعلام کنند که در مراسم تحلیف رییس جمهوری شرکت نمی‌کنند.

آیا ادعای غیر قانونی بودن ریاست جمهوری آقای ترامپ از نظر شما زیر سوال بردن روند دموکراسی در کشور است؟ به نظر شما عکسالعمل اعضای حزب دموکرات به این انتخابات چه تاثیری بر فضای سیاسی این کشور خواهد داشت؟

"عظمت را به آمریکا برگردانیم" شعار اصلی کمپین انتخاباتی آقای ترامپ بود. شعاری که بسیاری آن را دلیل موفقیت آقای ترامپ در انتخابات می‌دانند، آقای ترامپ در سخنرانی‌ای که در مراسم تحلیف انجام داد، بر ایجاد کار برای آمریکاییان و خرید اجناس آمریکایی تاکید کرد و گفت که می‌خواهد قدرت را از احزاب سیاسی به مردم منتقل کند.

پیش‌بینی شما درباره عملکرد آقای ترامپ و مواضعش در ۴ سال آینده چیست؟ کدام یک از شعارهای او در طول کمپین و کدام یک از سخنانش در سخنرانی روز جمعه شما را نگران کرده و کدامیک امیدوار؟ به نظر شما تا چه اندازه آقای ترامپ توانایی عملی کردن شعارهای انتخاباتی خود را دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

موضوعات مرتبط